WHAT’S UP MAN( YA DA SELAMUN ALEYKÜM BİRADER)!

0 8

İletişim becerilerimi geliştirmem gerekiyor. Az önce fark ettim. Balkondaki karanfili sularken! (zavallı ölmemek için bir süredir havadaki nemi kullanıyormuş) Simdi haklı olarak karanfil sulamak ve iletişimin ne ilgisi var diyebilirsiniz( bu sorunuza 1 sayfalık cevap yazabilirim de neyse)

Oturduğum ev giriş kat dolayısıyla balkona çıktığımda çarşıya çıkmış gibi halkın arasına katılıyorum ! Yazın sırf bu yüzden balkonda yemek filan yemiyoruz ; ha bizim balkon ha Ciğerci Niyazi nin sokaktaki masası! Ben yine yemesine yerim de bizim bey sanki bütün komşular ve yoldan geçenler onun çatal bıçak tutuşuna puan vereceklermiş gibi kendini öyle bir kasıyor ki gören “vah zavallı cips yiyor ama belli ki aldıklarını ödeyecek parası yok” diyebilir! Neyse efendim, ben bir çıktım hava günlük güneşlik, haftalardır balkonda biriken yağmuru, kurumu ne açtık ne gördük ! Bu gün güneş benim ayıbımı örtmüyor. karşı binanın balkonunda ki bayanlar hatır hatır ya balkon yıkıyor, ya hali silkeliyor ya da (yuh!)cam siliyor!
Her biriyle ister istemez kaçamak bir göz göze gelme durumu oluyor tabi. İşte iletişim becerisi dediğim tam da burada gerekli. Balkonlar arası muhabbet o kadar sağlam ki aşırı yüklenmeden server(sorvır) olsa çökecek ! Ben orada sinik, gözünü kaçıran ,7-8 metre ötemdeki komşuları görmezden gelmeye çalışan pasaklı komşuyum ! (Birbirlerine kahve içmeye gittiklerinde “ay şu giriş katta oturan kendini beğenmiş kadın var ya geçen gün gördüm , yıkamasın diye hafta içi tencerelerini hep balkona atıyor” “evet valla dicem artık şu camları silmeyeceksen hayrına gelip ben sileyim ,dışarısını nasıl görüyor merak ediyorum “”kız o da birşey mi -söylesem mi söylemesem mi şeklinde duraksayıp merak uyandırıyor burada – geçenlerde tam kaloriferlerin yandığı saatte ortalık dumandan geçilmiyor çıktı çamaşır serdi” dediklerini duyar gibiyim.
Neyse iletişemiyorum işte! Balkonun dibinden geçse komşular kafamı geri çekesim geliyor!
Ciddi iletişim kurduğum karşı binada bir komşu var (şaşırmayın)! Enteresan biri! Karavanı var ve her yaz istisnasız her gün o karavanın içinde tadilat yapıyor, musluk takıyor, koltuk söküyor…. Bu komşu (?) çalışırken radyo dinliyor. Havanın çok sıcak olmasından mütevellit balkon hep açık ; benim mutfakta çocuklara sunduğum en “coşkulu” anne öğütlerini kelimesi kelimesine duyuyor, pişirdiğim yemekleri tek tek sayabilir, çiçekleri sulayıp sulamadığımın da farkında! Ben de mutfaktaki radyomu mütemadiyen açarım; artık birbirimizin ne dinlediğine aşinayız. Peki ben ne yapıyorum bu kadar iyi tanıştığımız bir insanla iletişim kurmak için? Balkona çıktığımda “kolay gelsin ” falan dediğimi mi düşündünüz (çok iyi niyetlisiniz) Ya da yolda yanından geçerken?( Beni hala tanımadınız) Arkadaşlar çocuklarıma çığlık çığlığa seslendiğimi duyan bir insanla konuşmamı beklemeyin benden(utanç verici) Sıkı durun açıklıyorum; seveceğini düşündüğüm bir parça çıktığında azıcık radyonun sesini yükseltiyorum (şanslı şey)
Merak etmeyin; şu aralar Dale Carniege’nin  “Etkili söz söyleme ve kendine güvenme” adlı kitabını okuyorum, söz önümüzdeki yaza komşuma “WHAT’S UP MAN” diyecek kadar kendimi aşarım, kalın sağlıcakla!

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.