Tasarruf Edin / Su

0 31

Evlerde suyun %35’i banyoda, %30’u tuvalette, %20’si çamaşır yıkamada, %10’u yemek pişirme ve içme suyu, %5’i temizlik amacı ile kullanılmaktadır.

• Damlayan musluklar tamir ettirilmelidir. Musluklardan damlayan su saatte ortalama 12 lt suyun boşa akması demektir. Hemen onarılması gerekir. Az damlama günde ortalama 100 lt (yaklaşık 5 kova) çok damlama ortalama 1600 lt (Yaklaşık 80 Kova) su kaybına yol açmaktadır. Saniyede 1 damla damlatan musluktan yılda 9088.8 lt su kaybı olur. Bu ise bulaşık makinesinin yaklaşık 6 ay boyunca her gün çalışması demektir. Birçok evde gizli su kaçağı olabilir. Bunu tespit etmek için bütün musluklarınızı kapatınız ve su sayacını okuyunuz. Böylece su kaçağı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

• Az su harcayan, daha az su akıtan duş başlıkları ve muslukları kullanılmalıdır. Klasik Duş başlıkları dakikada 15-20 lt su akıtırken, tasarruflu yani düşük akımlı duş başlıkları 9-10 lt su akıtır. Özellikle sık aralıklarla açılıp kapatılan muslukları tasarruflu olanlarla değiştirerek su tüketimini %25 azaltılabilir.

• Diş fırçalarken ve tıraş olurken suya gereksinim olmadığında musluklar kapatılmalıdır. Böylece günde 15 ile 35 lt su tasarruf edilebilir. Diş fırçalamaya başlamadan önce ağzı çalkalamak için bir bardak su kullanılmalıdır. Bu işlemle yılda 9100 lt su tüketimi önlenebilir. Bir kişinin günde 1 kez 1 dakika boyunca suyu kapatmadan diş fırçalaması yılda 8 ton su israfına neden olur.

• Mümkün oldukça küveti doldurmak yerine duş alarak yıkanılmalıdır. Duş esnasında vücut ve saç sabunlanırken veya şampuanlanırken su açık tutulmamalıdır. Böylece sudan %8 tasarruf sağlanabilir. Yapılan araştırmalar sonucu yıkanmak için küvet kullanıldığı takdirde, duşa göre üç kat daha fazla su tüketildiği belirlenmiştir. 4 kişilik bir ailenin her ferdinin duş süresini 1 dakika kısaltmasıyla yılda 18 ton su kurtarılmış olur.

• Tuvaletlerde sifon asgari çekilmelidir. Bu fazla miktarda suyun harcanmasını önleyecektir.

• Tuvalet rezervuarlarının su sızdırmasıyla su kaybı günde 700 lt’ye ulaşabilir. Sızıntı olup olmadığını anlamak için rezervuara birkaç damla boyalı su ilave edilir. Tuvalette 5-7 dakika içinde boyalı su oluşursa bu sızıntı olduğunu gösterir.

• Çamaşır ve bulaşık makineleri tam kapasite ile çalıştırılmalıdır.

• Suyla birlikte kullanılan temizlik maddelerinin miktarının kullanım talimatına uygun olması gerekir. Fazla miktarda kullanılması durulama için gereğinden fazla su tüketimine neden olur.

• Tuvalet kâğıdı, peçete, sigara izmariti gibi atıklar klozet ve tuvaletlere atılmamalıdır. Böylece daha fazla su kullanmak zorunda kalınmayacak, pis su sistemlerinde tıkanmalara neden olmayacak ve bu tıkanmaların giderilmesindeki ağır maliyetleri karşılamak zorunda kalmayacaksınız.

• Evden uzun süreli ayrılmalarda su vanası kapatılmalıdır.

• Sıcak su musluğu açıldığında suyun ısınmasını beklerken akıtılan suyun ziyan olmaması için bir kaba doldurulması gerekir. Bu su çiçek sulama, balkon yıkama gibi farklı işlerde kullanılabilir.

• Sebze ve meyveleri yıkamada kullandığımız suda benzeri amaçlar için kullanılabilir.

• Bulaşıklarınızı eğer varsa bulaşık makinesinde yıkanmalıdır. 4 kişilik bir ailenin günlük bulaşığı elde yıkanırsa 84- 126 litre su kullanılır. Oysa bulaşık makinesi aynı bulaşığı 12 litre su ile yıkar. Bir yılda 26-40 ton su tasarrufu sağlar. Makine tamamen dolduğunda çalıştırılmalıdır.

• Arabaları ayda bir kez yıkatmak yeterlidir. Sık yıkamak gerekiyorsa hortum ve fırça ile değil kova ve süngerle yıkanmalıdır. Arabayı hortumla yıkamak yaklaşık 150 lt su harcamayı gerektirir.

• Bahçedeki çiçekleri sulamak için günün serin saatleri seçilmelidir. Yaşanılan yerin iklimine uygun bitkiler ekilmelidir. Kaldırım ve kapı önleri su ile yıkamak yerine süpürülmeli veya silinmelidir..

• Sadece ihtiyaç duyulan kadar su ısıtılmalıdır. Böylece elektrik ve gaz masrafı da azaltılabilir.

Bilinçli bir tüketici olarak musluğun her açılışında, suyun her kullanımında çevre korumacılığına ne kadar katkı sağlanacağı düşünülmelidir. Ne kadar az su kullanılırsa o kadar az depolanmış su gerekir ve o kadar az atık su oluşur. Boşa harcanılan suyu kesmekle su faturalarından kolaylıkla %25 oranında tasarruf sağlanabilir. Örn; Eğer 5 kişilik bir aile ortalama sıcak su kullanımını %25 azaltırsa, gelecek olan fatura tutarında %20- 25 oranında azalma olacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.