Tapu Parsel Sorgulama Kullanımı

0 646

Tapu parsel sorgulama için kurulmuş sitede bazı kolay yöntemler var. Bu yöntemleri de herkes bilmiyor. Öncelikle yanlış bilinen bir şeyi söyleyelim. Parsel sorgulama yapmak istediğiniz yeri harita üzerinde bulabiliyorsanız ada – parsel bilgilerine ihtiyacınız yok. Hatta daha da iyisi diyelim ki bir köyden yer bakıyorsunuz, köyün etrafında veya içindeki alanlara tek tek tıklayarak arsa mı yoksa tarla mı görebiliyorsunuz. Tabi yer hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz ama kimin olduğunu köye gidip sormadan öğrenemezsiniz.

Şimdi gelelim bunu nasıl yapıyoruz anlatmaya, öncelikle;
https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ adresine giriyorsunuz. Bu site diğer harita programları gibi kullanılabiliyor. Yaklaştırma uzaklaştırma vs… Normalde solda bulunan panele bilgileri yazıp sorgulama yapıyorsunuz. Ben onu değil diğer yöntemi anlatacağım. Harita üzerindeki konumunu bildiğiniz yeri buluyoruz. Yukarıdaki menüde “i” yani Haritadan sorgula butonu var. Ona bir kere tıklıyorsunuz. Artık harita üzerinden nereye tıklarsanız orasının sınırlarını ve parsel numarasını görebilirsiniz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi yani.

Daha ayrıntılı bilgi için sarı ile seçili görünen yere bir daha tıklıyoruz ve aşağıdaki bilgiler geliyor. Nitelik kısmından arsa mı tarla mı, Tapu alanı kısmından da büyüklüğünü öğrenebilirsiniz.

Diğer bir özellikte komşu parselleri görme özelliği. Bulduğunuz bir yerin etrafındaki komşu parselleri tek tıkla öğrenebilirsiniz.

Bir sonraki konuda görüşmek üzere. Bana yazılarımı paylaşarak destek olmanız yeterli. Ne kadar çok kişi faydalanırsa o kadar iyi olur. Herşey gönlünüzce olsun…

 

Köyden Ev veya Arsa Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.