Tam buğday unu ile ekşi mayalı köy ekmeği yapımı

0 2.972

ekşi mayalı köy ekmeği

1 kg un tarifidir.

Elde uzun uzun yoğrularak tok bir hamur elde etmelisiniz.

Malzeme:

Yaklaşık 8 su bardağı organik tam buğday unu

2 su bardağı ekşi maya hamuru

Aldığı kadar ılık su

1 tatlı kaşığı kaya tuzu

1 tatlı kaşığı şeker

NOT: İstenilmediği taktirde tuz ve şeker ilave etmeyebilirsiniz.

Hazırlanışı:

Ekşi mayalı köy ekmeği için bütün malzemeyi yoğurmaya başlayın. Gerektikçe üzerine azar azar ılık su ve un ilave edebilirsiniz. Hamur kabın kenarlarından ayrılmaya başlayınca unlanmış mutfak tezgahına alın. 10-20 dakika kadar ara ara (gerekliyse) un ekleyerek yoğurun. Esnek, parlak bir hamur haline gelmeli.

20160212000134

Hamuru yoğurduğunuz kabın içinde üzerini bezle örterek iki misli oluncaya kadar kabarmasını bekleyin.

20160212000146

NOT: Bu işlemi hızlandırmak istiyorsanız fırınınızın hamur mayalama fonksiyonunda 1 saat mayalayınız. Bu özelliği olmayan fırınlarda 50 derecede ısıtılmış ve kapatılmış fırında 1 saat boyunca mayalayınız.

Hamura son şeklini verip önceden kepek, un serpilmiş bir tepsiye koyun. 20160212000224

Ilık bir yerde iki katı kabarıncaya kadar bekletin. Hamurun kabarması evin sıcaklığına bağlı olarak değişebilir. İşlemi hızlandırmak için yukarıda “NOT” ta yazanları uygulayınız.

20160212000200

NOT: Yukarıda ki resimde hamura şekil verildikten sonra mayalama işlemini hızlandırmak için fırının hamur mayalama özelliği kullanılıp 30 dk içinde 2 misli kabartılmış halidir.

Fırını önceden 200 (turbo 180) derecede ısıtın. İçine de su dolu metal bir kap koyun. Ekmeği fırının alttan ikinci rafına yerleştirin. 40 dakika pişirin. Ekmeğin üzerine elinizle vurduğunuzda tok bir ses geliyorsa pişmiştir. Hemen fırından çıkarıp hava alabileceği bir yerde ılınmaya bırakın.

köy ekmeği

Ekmeğimizin pişmiş halidir. Boyutu anlaşılması açısından fotoğrafa sofra tuzluğu eklenmiştir. 1 kg un ile yapılmış ekmek standart fırın tepsisi büyüklüğünde olmaktadır. Küçük ekmek yapılmak istendiğinde yapım aşamasında kullanılan ölçülerin tam olarak YARISI kullanılmalıdır.

NOT: Ekşi mayanız yok ise veya yapımı ile uğraşmak istemiyorsanız aynı ölçüler ile 1 paket instat maya(kuru maya)  veya 1 paket yaş maya ile de ekmeğinizi yapabilirsiniz.

Ekşi mayalı köy ekmeğimiz sunuma ve yemeğe hazırdır. Soğumuş ekmeğinizi temiz bir beze sararak buzdolabın da 10 gün kadar sorunsuz saklayabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.