Saman evler nasıl yapılır? Yapım aşamaları nelerdir.

0 4.014

SAMAN EVLER NASIL YAPILIR

Bir saman balyası ve sıvama yöntemiyle ev inşa etmek düşük maliyetli ve çevre dostu bir ev yapma yöntemidir. Bu proje, yüzlerce yıl yaşayabilen, enerji verimliği ve bakımı ucuz bir saman balya evi inşa etmek için kullanabileceğiniz malzeme ve yöntemleri kapsar. Kolaylık olması açısından, bu makalede, doğal gaz, elektrik, su ve kanalizasyon gibi hizmetlerin yapım aşamasını içermez. Saman evler ve yapım aşamasını sizin için araştırdık.

1

1. Öncelikle kendi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak evde kaç odaya ihtiyaç var? Kaç adet penceresi olmalı, içerisinde ne gibi özellikler barındırmalı bunlara karar vermelisiniz. Kat planı çizin. Duş, küvet ve tuvalet drenaj bağlantıları olmalı. Kabaca oda düzenleri olmalı.

2

  • Dış duvarın her bölümde kullanmayı planladığınız standart balya uzunluğu olmalıdır. Bu size aynı zamanda balyayı kesip sayısını en aza indirmesini ve tasarruf yapmasını sağlar.

3

4

2.  Zemini ne tür malzemeden yapmak istediğinize karar verin. İlk resimde görülen evinizi ahşap kirişlere oturtarak yerden yüksek yapmak. İkinci resimde görüldüğü gibi beton da kullanabilirsiniz.

5

3. Saman evler için temeli hazırlarken arazi eğimini ve iklim şartlarını göz önünde bulundurun. Büyüklüğünü oda miktarına göre ayarlayın. Su, gaz, elektrik tesisatı için gerekli yerleri bırakın.

6

4. Metal veya ahşap çerçeve oluşturun ve çatının ağırlığını temele aktarın. Bu yüzden yapacağınız çerçeve dayanıklı olmalı. Ahşap veya demir çerçeveyi saman balyalarının ve elektrik tesisatının içerisinden geçeceğini göz önünde bulundurarak boyutlandırın.

7

5. Resimde görüldüğü gibi saman evler yapılırken öncelikle çatısını yapmanız diğer yapılması gereken işler sırasında temelinizin ve malzemelerinizin kuru kalmasına sağlayacaktır.

8

6. Saman balyalarının kuru olması çok önemli. Balyaların birbiriyle bağlı ve sağlam olması için U şeklinde ağaç yada demir kullanılabilir. Ağaç kullanılacaksa söğüt ağacı yaş iken U şekli verilmelidir. Demir de kullanılabilir. Zemin beton ise kurumadan önce gerekli delikler oyulmalıdır. Sonrasında samanları üst üste dizerken şekildeki gibi birkaç noktadan birbirlerine sabitlemek gerekir.

9

10

7. Duvarları sıvamak için alçı türü malzemelerin kendi ikliminize en uygun ve maliyet açısından verimli olanını seçerek uygulayın. Sıvayı pürüzsüz şekilde yapın böylece samanın nemlenmesini ve böceklenme sini engellemiş olacaksınız.

11

8. Kapı ve pencerelerin montajını yapın. Kapı kasa ve pencerelerin kirişlerini ağırlıklarını taşıyacak şekilde uygun malzemeden yapın. Sıva yaparken bunların deliklerini bırakmış olmalısınız. Son olarak kapı ve pencere muhafazalarını takın.

12

9. Nefes alan boya uygulayın. Zehirli boyalar terci etmeyin. Duvarları boyamak için temiz kuru tozsuz ve yağlardan arındırılmış olmalıdır. Aksi taktirde boyanız uzun ömürlü olmayacaktır.

Bu hazır bir makalenin çevrilmiş bir halidir. Günümüz şartları için bazı bilgiler eklemek gerekli;

Bu işe başlayacaksanız ya saman mevsimine denk getirin veya samanın bol olduğu bir zamanda olabildiği kadar uygun fiyata alp bir yerde muhafaza edin. Saman bir evi tek başına yapmak için yeterli bir malzeme değil. Ahşap gibi bir malzeme ile destek yapmak gerekli ve ahşap pekte ucuz sayılmaz. Sonra iş gücü ve teknik bilgi gerektiriyor. Eğer siz değilde birilerine para karşılığı yaptıracaksanız maliyet büyük oranda artacaktır. Bir ev yapmak çok basit bir şey değil. Bu ev öncelikle sağlam olmalı, belli miktardaki doğal afetlere dayanabilmeli, temeli, sağlam olmalı. Elektrik ve diğer tesisatların doğru çekilmesi ve yalıtılmış olması gerekli. Dış sıva için bizim eskilerden beri kullandığımız kerpiç daha uygun ve sağlıklı bir malzeme olacaktır.

 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.