Saman Ev Hakkında Bilgi, Neden Tercih Edilmeli?

5 14.258

Saman ev nedir? Saman ev hakkında genel bilgi.

Günümüzün betonerme evlerine nazaran doğada yapılabilecek evler daha sade ve daha işlevsel olabilir. Bunlardan bir kaçı taş ev, ahşap ev, kerpiç ev ve saman ev dir. Bizim konumuz saman evler hakkında olacak. Öncelikle tercih edilme nedenlerini şöyle bir sıralayalım;

1-Yüzyıllardır geliştirilmiş ısı ve ses yalıtımını sağlayan en iyi sistemdir. Sağladığı enerji tarrufu sayesinde karbon salınımını sıfıra indirmesi mümkündür.
2-Saman evler mikro ölçek de nefes alan yapılardır, bu yapılar içerisinde nefes almak hatırı sayılır ölçüde rahattır. Samanın rutubeti absorbe etme özelliği vardır ve içerinin nem oranını dengeler. Bu yüzden içeride kaliteli solunnum yaşanması sağlanır. Bu durum, eskiden kerpiç yapılarda yaşayan insanların pek hasta olmamalarının da sebebidir.
3-Kireç sıva ve İçerinin nem oranı sabit olduğu için fare ve haşerelerin barınması mümkün değildir.
4-Saman yapılar doğa dostudur. Çamur sıva, Kereste ve Samandan oluştuğu için doğaya hiçbir zararı yoktur. Bu yüzden sürdürülebilr yapı sistemleridir.
5-Deprem tehlikelerine karşın saman yapıların yüksek korunaklılık kabiliyeti vardır.
Saman ev yapımı ve bitmiş hali ile ilgili resimler;
saman-ev-samanev-(5) saman-ev-samanev-(3) saman-ev-samanev-(2) saman-ev-samanev-(1) saman-ev-samanev-(14)
Saman evlerin duvarları geniş olur. Bu yüzden görüntüdeki gibi cam önü sefası yapılabilir 🙂
saman-ev-samanev-(13) saman-ev-samanev-(10) saman-ev-samanev-(9)
Ahşap destekler ile bir araya getirildiği görülüyor. Yani saman bir taşıyıcı kolon rolünde değil. Bağsedildiği gibi ısı ve ses yalıtımı olarak kullanılıyor. Yapıyı taşıyan iskelet ahşap.
saman-ev-samanev-(7)
Yine burda da duvarın genişliğinden faydalınalarak bir köşe yapılmış. Yastıklarda hazır, kitabını, ve çayını alan hemen bir köşe kapsın…
saman-ev-samanev-(6)

Peki Saman ev yanar mı?

Onu hem bir video ile gösterelim hemde ufak bir açıklama yapalım. Saman sıkıştırıldığında oksijen ile teması azaldığından yanma gerçekleşmiyor. Sadece en dış kısımdaki samanların bir kısmı yanabilir yangın şeklinde devam edemez.

Depremde yıkılır mı?

Deprem tehlikelerine karşın saman yapıların yüksek korunaklılık kabiliyeti vardır.  17 ağustos depreminin iki katına tekabül eden 8.2 lik deprem testinden başarılı olarak çıkmıştır.
Nevada üniversiteisi’nin  Pakistanda 2005 yılında yaşanan ve 100.000 insanın öldüğü deprem den sonra saman yapılara uygulanan 8.2 şiddetindeki deprem testini gösteriyor.

5 Yorum
 1. Hakan

  Ben yapmıştım saman ev uygulaması Çanakkale’de

  1. Zafer Akıncı

   Hakan bey. Pratik bilgilerinizi ve varsa resimlerini bekliyoruz.

  2. Çağlar

   Kullanıyor musunuz şuan yaptığınız samanevi memnun musunuz artısını eksisini yazar mısınz

   1. GÜLBİN AŞÇI BAĞCI

    BİZ KULLANIYORUZ…SAMAN EVİMİZİ…SAMAN EVİM ÇİFTLİĞİ you tube kanalında daYyapım aşamalarını anlattık.
    SAYGILARIMLA

 2. yesim

  Cok aciklayici olmus,elinize saglik bilgiler icin.Özellikle yanma ve deprem konusu super orneklendirilmis.Fakat yagmurdan sanirim dikkat edilmezse etkileniyor fazlasi ile

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.