Robot ve teknoloji. Ne zaman işsiz kalacaksınız?

0 24

Robot teknolojisi ve diğer teknolojik gelişmeler yakın zamanda bir çoğumuzu işsiz bırakacak. Benim işimi asla bir robot veya bir program yapamaz diyorsanız çok yanılıyorsunuz!

Söyleyeceklerimi destekleyen birkaç videoyu da yazıya ekliyorum onları da izleyin. Google ve diğer birçok firma şoförsüz araç için kolları sıvayalı uzun bir zaman oldu ve şunu söyleyebilirim ki sizden çok daha iyi araç sürebiliyorlar! Yakın zamanda bu muhtemelen birkaç sene olacak bu araçlar yollarda sizi istediğiniz yere haritadan seçerek veya adresi sesli söyleyerek kapıya kadar götürebilecek. Bu şu demek olacak mesleği şoförlük olanlara kapıyı gösterecekler! Şoförsüz araç demek çok kapsamlı taksi, otobüs, ambulans, tır, temizlik araçları, okul servisleri, metrobüsler, trenler ve devamında sıra uçaklara geliyor! Evet şoförleri işsiz bıraktık ama belki sizin meslek farklı bu sizi etkilemedi öylemi?

google-surucusuz-araba-teknoloji

Fabrika çalışanları. Otomobil firmalarına bakın, artık yeni üretilen fabrikaları en az insan ile çalışabilir halde yapmak için inanılmaz bir uğraş ve bir o kadar da teknolojik gelişme gerçekleşmekte. Artık bir araba parçalarını birleştirmekten boyamaya kadar tüm aşamaları otomasyon sistemi yapabiliyor! Yani fabrika gözüyle bakarsak bu işe tam otamasyon sistemi ile büyük oranda işçi kıyımı olacak!

otomasyon-araba-fabrika-robot

Neden pahalı makineler – yazılımlar tercih edilsin diyenler olabilir. Şöyle düşünün bir işi 5 işçi  10 günde ve %10 hata payı ile yapıyorsa. Matematik problemi gibi oldu 🙂 Aynı işi 1 makine 3 günde ve %1 hata payı ile yaparsa ne olur? Siz hangisini seçersiniz? Kararsız mı kaldınız? Birde buna şunları ekleyelim bu 5 işçinin aylık işverene masraflarının toplamı diyelim ki 10 -15bin TL arası ve bu işçilerin kıdem tazminatlarını da eklerseniz gerçekten iyi rakamlar ortaya çıkıyor. İşçileri haftalık 45 saat çalıştırabiliyordunuz. Makineler arıza ve bakımlar hariç hiç durmadan çalışabilir! Kendinizi ne kadar değersiz hissetiniz değil mi? İşverenler de böyle görecek!

Türkiye’nin en yoğun meslek gruplarından biri memurluk bundan yola çıkarsak bir uygulamadan bahsedeceğim. EBYS “Elektronik Bilgi Yönetim Sistemi” bu uygulamanın amacı kağıtsız bir şekilde çalışarak herşeyi dijital ortamda tutmak. Şimdi şöyle bakalım evet doğa için gayet iyi bir uygulama, kağıt kullanılmadığı için ağaçlar daha az kesilecek. Peki olumsuz bir tarafı varmı? Bu tip iş hızlandıran her uygulama aslında işçi sayısında azalmaya gidip tasarruf sağlamaktadır. 3 kişinin yaptığı ve takip ettiği evrak işini 1 kişi yapabilir. Arşiv yetkilisine ihtiyaç olmayacak. Bu evrakları getir götür yapacak personele de ihtiyaç olmayacak…

Beyaz yaka işlere odaklanmaya devam edelim öğretmenlik; Okulda akıllı tahtalar var ve öğrencilerde tabletler bir öğretmene tüm ders yılı eğitimi anlattırılır ve video olarak öğrencilere izlettirilir. Sınavlar kişilere özel tablolardan olur ve sınıftaki kameralar kopya işlemlerine karşı öğrencileri izler.

Şaka gibi mi? Hadi ordan mı?

Devam edelim. Avukatsınız ve işinizin büyük kısmı deliller ve kanunlar ile muvekkilinizi savunmaya çalışıyorsunuz. O kadar çok delil ve bir o kadar kanun var ki bu veriler bir uygulama ile çok hızlı incelenip savunma ona göre yapılabilir hemde en ince detaylar dahi atlanmaz.

Hemşiresiniz eşim gibi 🙂 Yaptığınız işlerin bazı standart durumlarına bakalım; Belli zamanlarda tansiyon ölçmek, kan almak, ilaç ve serum takibi yapmak. Hali hazırda nabız ölçümü yapabilen, çok ince damarları bulabilen ve kan alabilen robotlar cihazlar var, ilaç hatırlatması en kolayı, hastanın altını bile temizleyen robot yapmak mümkün. Yani sadece niyetine girilse tüm bunları yapabilecek bir robot yapılabilir.

Sanat yapabilen şiir yazabilen robot ve yazılımlar giderek gelişiyor. Sanat bile sizi kurtaramayabilir yanı. Resim yapabilen ressam robotlar zaten var.

Programcımısınız? Yazık çünkü sanal gerçeklik uygulamaları ve yapay zeka ile öğrenebilen sistemler sayesinde ihtiyaca uygun yazılım üretebilen yazılımlar gelişmekte. Bir bug bulup bunu düzeltmek çok daha kısa sürecek onlar için.

Tercümanlık mı yapıyorsunuz? Sizin meslek bitti bitecek desek yeridir. Yakın zamanda her dili yine her dile hatasız şekilde tercüme edebilen yazılımlar olacak. Zaten var ama daha da gelişip birebir çevirme yapabilecek. Bir sayfa yazıyı bir kamera yardımı ile anında mobil cihazınızda çevirisini de görebiliyoruz. Daha da hatasız olduğunda dil bilmeye gerek kalmayacak.

Belki siz bulunduğunuz sektörde emekliliğinizi görebilirsiniz. Peki ya çocuğunuz hangi iş kolunu tercih etmeli? Endişelerimizin kaynağı daha çok bu yönde olmalı!

drone-wars-ucak-savas-teknoloji-tehlike

Mesela drone operatörü olabilir 🙂 O ne ki? Hani 4 veya daha fazla pervaneli ve üzerinde kamera olan uçan cihazlar. Yakında kameramanlar yerine işe bu drone operatörleri alınmaya başlanacak. Bu cihazı çok iyi uçurması asıl iş olacak. Bunun yanında kamerayı da düzgün bir şekilde kullanabilmeli tabi.

Bu konu uzar gider. Ama teknoloji artık çok hızlı ilerliyor ve bu şu demek olacak. Bir meslek için okumaya başladınız ve 5 sene sonra mezun olacaksınız. Mezun olduğunuzda artık o iş kolu bile olmayabilir! Artık ne demek istediğim net olarak anlaşılmıştır sanırım. Size iş hayatınızda başarılar diler işi geleceğin işlerini tahmin edenler kapar diyerek konuyu kapatıyorum. Aşağıdaki videoları mutlaka izleyin. Hoşçakalın…

Videolardaki alt yazıları açıp öyle izleyiniz, altyazılar simgesi şunlardan biri gibi görünür: veya

Altyazıları açmak için altyazı simgesini, ardından Altyazıları Aç‘ı tıklayın.

https://www.youtube.com/watch?v=fuzG_VItOTg

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.