Revolution

0 7

Cnbc-e’deki dizinin tanıtımında “artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diyordu ya tam tersi oldu sevgili okur;” her şey eskisi gibi oldu” elektrikler kesilince.

Bendeniz miskin miskin kitap okudum yanmasa da kalorifer peteğinin dibinde. Çocuklarım birbirleriyle hemhal oldular (hem olumlu hem de olumsuz anlamıyla), bizimki de nihayet toz tutmuş ingilizce gramer kitabını saklı olduğu raftan indirdi!

İnsanda dünyanın “gerçek” sesini duymaktan kaynaklanan bir dinginlik hali hasıl oluyor böyle zamanlarda.. Dışarıda kâh tozla, kah yağmurla camları döven bir fırtına var lakin bu fırtına sadece camınıza deyip geri çekiliyor. Sizi korkutmak bir yana mayışmış bir güvenlik duygusu ile  kırbaç gibi şaklayan, yenilmiş bir şekilde camınızdan aşağı süzülen yağmuru izliyorsunuz.

Kitabın satır aralarında tembel bir mutlulukla Bostanpazarı’nda oturduğumuz zamanları düşündüm. Rahmetli babam hiç bir faturayı ödemediği gibi elektrik faturamızı da ödemediği için bir buçuk yıl elektriksiz yaşamıştık ailecek. Yaşamımın en verimli okuma seanslarını o zaman diliminde geçirdim. Yazın çok sorun olmuyordu; kız kardeşimle sabah kütüphaneye gidip bir Agatha Christie alıyor, öğlen sıcağında bahçenin gölgelik bir yerinde yan bahçeden gelen gübre kokularına karışan akasya çiçeği kokuları içinde bitiriyor, mesai bitimine kadar kütüphaneden yeni bir  Agatha Christie ile çıkıyorduk!

Gece karanlık basıncaya kadar dışarıda okumaya devam ediyor, ne kadar dikkatli bakarsak bakalım artık sayfadaki yazı okunmaz olunca, çok kıymetli mumumuzu yakıp aldığımız ikinci kitabı da bitiriyorduk. Ne özgür ruhlardık!  Bostanpazarın’dan Londra kırsalına gider, Miss Marple  ya da Hercule Poirot’a eşlik ederdik!

Bugün içimde o özgür ruhu uyandıran fırtınaya bana ve aileme zarar vermeden geçip gittiği için müteşekkirim. Hepinize  “az elektrikli” günler dilerim!

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.