Oyun nasıl yapılır? Kendi tecrübelerim.

4 1.056

Oyun nasıl yapılır?  sorusunu merak edenlere başlangıç niteliğindeki yazım.

Öncelikle burada kendi edindiğim tecrübelerden bahsedeceğim. Yanlış , hatalı bulduğunuz bir yer  yada eklemek istediğiniz bir şey varsa görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Bu oyun yapımı hakkında ilk yazım olacak o yüzden çok ayrıntıya girmeyeceğim ama yararlı bilgiler sunacağım.

Oyun yapmak mı istiyorsunuz ve nerden başlayacağınızı bilmiyorsunuz?

Mutlaka ingilizce öğrenin yada biliyorsanız ilerletin!

İngilizce olmadan işiniz çok zor , özellikle Türkçe kaynak azlığından dolayı.

-Kullanacağınız programlama dili seçimi.

Öncelikle oyun yapmak istiyorsanız mutlaka bir programlama dili bilmelisiniz. Bu en basit oyun için de en karmaşık oyun içinde gerekli bir şey. Ben size kullandığım oyun motoru üzerinden tavsiyelerde bulunacağım. Kullandığım oyun motoru Unity  ve Unity’nin ücretsiz versiyonu ile yapmış olduğum oyunlar şunlar. Bu oyun motoru için  kullanılan diller C#, JavaScript ve Boo .

Benim size önerim daha anlaşılır ve kolay kullanılır olduğu için c# kullanmanız olacak. Neredeyse bir ingilizce cümleyi anlamak kadar kolay bir dildir.

-Platformunuz ne olacak?

Platformdan kastımız yapacağınız oyun android , ios, web , pc gibi ortamlardan hangileri üzerinde çalışacak.

Kullandığımız oyun motoru Unity olduğundan gerektiğinde bazı ufak değişikliklerle her plotforma uygun olarak oyununuzu aktarabilirsiniz. Ama burda önemli bazı noktalar var. Eğer Pc için bir oyun yapıp bunu sonrasında mobil cihazlar için(android,ios) kullanmak isterseniz oyun çok yavaş çalışabilir. Bunun nedeni kullandığınız objelerin çok fazla noktan oluşması ve yine aynı objelerin üzerinde kullanılan texture yani resimlerin boyutlarının büyük olması. Çok fazla nokta derken? Çok fazla noktadan kastım şu örneğin bir araba çizeceksiniz 3boyutlu bunu çok ayrıntılı olarak 100.000 in üzerinde ayrı çizimleri bir araya getirerek çizebileceğiniz gibi. Sadece 100 noktadan oluşan bir çizim ile de araba oluşturabilirsiniz. Mobil platform için model ararken “low poly” kelimesini kullanın. Örnek  “car” yerine “low poly car” şeklinde.

-Bir oyun yapmak için hem kod , hem grafiker bilgisi olması mı gerekir?

Eğer çok çalışırsanız hepsinden biraz öğrenerek bir oyunun tamamını kendi başınıza yapabilirsiniz. Bu zorlu bir süreçtir ama herşeyden biraz bilmeniz size hep artı kazandıracaktır. Daha kolay yolu tanıdığınız arkadaşlarınız ile bir oyun projesi oluşturursunuz biri grafikleri çizer diğeri kodlama yapar.

-Diyelim ki bunlar elinizde mevcut oturup oyun yapmak istiyorsunuz nerden başlamak gerekir?

Özgün projeler oluşturun. Gidipte aynı oyundan birsürü olmasına rağmen sizde yapmayın! Bu en önemlisi!

Bu adres üzerinden size yararlı yararsız eklenti ve materyalleri temin edebilirsiniz. İlk oyun için her şeyi ayrı ayrı kendiniz kodlamak istemiyorsanız buradan bazı ürünleri satın alıp kullanabilirsiniz ama önce ücretsiz olanlara bakın! Diyelim ki iyi kod yazıyorsunuz ama grafik bilginiz yok buraya girerek kendinize model satın alabilirsiniz. Ya da iyi bir grafikersiniz kod bilginiz az ise buradaki bazı hazır kodları kullanabilirsiniz.

Ayrıca Complete Projects (Tamamlanmış hazır projeler) bölümünden ücretsiz olanları indirerek içlerindeki kodları görebilir ve fikir edinebilirsiniz bunu da şiddetle tavsiye ederim.

Gelelim sizin oyuna; bulduğunuz oyun fikrini baştan sona kağıt üzerinde çizerek şekillendirin. Yapılması gerekenleri not alın. Kaç bölümden oluşacak , nasıl objeler gerekecek (araba,ev,uçak…) nasıl kodlar kullanılacak (ateş etme,joystik kullanımı,zıplama…). Tamamını bir yere kaydettikten sonra oyun aşamasına geçin. Bir ekip iseniz grafikerler çizimlere , kod yazanlar da gerekli kodları oluşturmaya başlayabilir. Önemli nokta şu sadece bir tane bölüm yapın en başta ve bu bölüm üzerinde kullanacağınız kodların tamamını oluşturup deneyin. Herşey planladığı gibi gidiyor ise diğer bölümleri daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Oyun yapımı sırasında takıldığınız yerleri özellikle ingilizce olarak google üzerinden aratırsanız muhakkak aynı sorunu yaşamış ve çözümünün nasıl olduğunu anlatan konulara ulaşabilirsiniz. Google’ iyi kullanın.

– Oyununuz bitti şimdi ne yapacaksınız?

Tüm testlerinizi yaptınız ve yayımladınız. Her türlü olumsuzluğa açık olun. Bunlar; oyununuz bazı cihazlarda düzgün çalışmayabilir örneğin menü boyutları gibi bunları zamanla aşacaksınız. Bazı kimseler kötülüyecek. Eğer mantıklı ise kötülemeleri önemli değil bir sonraki oyunlarınızda bu noktalara dikkat edersiniz. Eğer çekememezlik söz konusu ise muhattab olmaya değmez siz işinize bakın! Oyununuz uzun bir zaman çok az kişi tarafından oynanabilir bu sizi yıldırmasın! Sizinde gününüz gelecek. Yeni oyunlar yapmaya devam edin.

Oyunlarınızda daha çok kitleye ulaşmak için genellikle ya az kelime kullanın yada ingilizce yapmaya çalışın böylelikle her ülkeye daha çok hitap eden bir oyun yapmış olursunuz.

Oyun bittikten sonra mobil oyun paylaşımı yapan forumlara üye olarak buralarda tanıtımını yapabilirsiniz.

Yine unity için konuşuyorum eğer mobil platform için yaptıysanız ve gelir elde etmek istiyorsanız oyununuza benim önereceğim admob (google’ın mobil reklam şirketi)  üzerine kayıt olun ve oyununuza ekleyin.

Şimdilik bu kadar zaman buldukça bazı konulara daha ayrıntılı gireceğim , hatam olduysa kusuruma bakmayınız.

Gürcan Gür
Game Designer&Programmer&Developer
4 Yorum
 1. yalkym

  oyuni nerden yapilir

 2. yalkym

  ban nasil oyun yapabilirin

 3. yalkym

  abi oyun nasil yapilir siz bana oyuni nasil yapildigini oredermisiniz

 4. Sevkan

  Gerçekten güzel ve detaylı bir yazı olmuş teşekkürler 🙂

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.