Oğlumun Kokusu

0 8

Bir kokusu var bizim evin. Oğlumu emzirdiğim günlerin kokusu, annemin ağrılarının olmadığı günlerin kokusu, keçi sağarken kovama dolan sütün kokusu, annemin sıcak sac ekmeğine tereyağı sürüp bize yedirdiği günlerin kokusu. Aslında huzurun kokusu, umudun kokusu, güzel olan ne varsa ona dair bir koku.
Bu günlerde bu kokuyu duyuyorum yine. Ilık ılık kokuyor, yüreğimi ferahlatıyor. Gülhan’la konuşurken gözlerimizden yaşlar akasıya kahkahalar attığımız anların kokusu bu. Bu kokuyu tanıyorum kendimi yeniden var edebilme gücü bulduğum günlerin kokusu bu. Kendimi yeniden doğurduğum günlerin kokusu bu. Çaldığım bir kapının yüzüme kocaman gülücükler ve huzurlu kucaklamalarla açılacağını bildiğim anların kokusu bu. İyileşmeye yüz tutmuş bir yaranın kokusu bu. Sönmüş bir sızının kokusu bu. Mürvet’le konuşurken yeni bir şey keşfetmenin bana yaşattığı hazın kokusu bu. Güzel bitmiş bir kitabın son sayfasında duyduğum huzurun kokusu bu.
Bu koku nasıl güzel bir koku. Dört bir yana sinmiş sanki. Annem mutlu olsun diye etli yemek pişirdiğim günlerin kokusu bu. Borçlarımızı kapattığımızda duyduğumuz huzurun kokusu bu. Büyük bir sofra kurup çevresinde sevdiklerimi topladığım günlerin kokusu bu. Tanıyorum bu kokuyu. Umudun kokusu bu. İçinde çiçekler açmış bir şarkının kokusu bu. Umutlu bir şiir yazdığımda hissettiklerimin kokusu bu.
Perdeleri yıkadığımda, evi köşe bucak temizlediğimde, evimin hava alan ruhunun kokusu bu. Tanıyorum bu kokuyu. Oğlumun babası yüreğime dönüp ” iyi ki varsın” dediğinde gözlerime dolan yaşın kokusu bu. Tanıyorum bu kokuyu. Su içmeye çalışan bir serçeyi izlerken yüreğimi pır pır eden anların kokusu bu. Tanıyorum bu kokuyu. Oğlumun kokusu bu. Umudun kokusu bu. Huzurun kokusu bu.
Bu kokuyu tanıyorum, ana dilimde bir şarkı dinlerken, arınan ruhumun kokusu bu. Umuda çıkan yolu yeniden bulduğumda duyduğum koku bu koku. Özlem’in beni arayıp”gel birlikte kahvaltı yapalım” dediği anların huzurunun kokusu bu. Günün ilk çayının kokusu bu. Bu kokuyu tanıyorum, kendimi yeniden doğurduğum günlerin kokusu bu.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.