Muhatabım Diilsin

0 5

Sevgili okur, durup düşünmeye vaktimin olmadığı zamanlar yaşıyorum. Zaten çok düşünmeye de gerek yok hani! Pek öyle denize gidip de dalgalarla muhatap olduğum yok ama sanki koca bi dalga beni kapıp foşş diye sahilin aksi yönde sürüklüyor gibi. Hani ıssız bi ada ya da adam bulursam kıyıya çıkıcam.

– “Merhaba”.. Şey adanıza çıkabilir miyim aceba?

-Standartlarınıza bakıcaz önce!

-Hee.?!

-Standart dedik! Beynin var mı? Geri zekalı mısın?

-Kime göre geri zekâlıyım?

-Ada normlarına göre tabii!

-Ne bileyim herkesin adası bi değişik! Sor hele!

-Herşeye “evet” der misin? Büyüklerine selam durur musun? Misal, gerekirse canın kola çekse bile ayran içer misin? Pazarda 50 kuruş ucuz diye ezik domates alır mısın? Yılbaşı gecesi meyve, kuruyemiş yer misin? Evet?

-Şey arada “hayır” demişliğim var ama pek seyrek! Geçen gün kayınvalidemin ev dekorasyonuyla ilgili önerisine “hayır” dedim naçizane. Tatlı alır mısın sorusuna da çok pis hayır derim ben!

-Aferin! Pekiii patronun gelip haksız yere azarladığında n’yaparsın?

-Ayh, ne demek! Velinimetim efendim zahmet etmiş gelmiş, beni muhatap almış! Onun azarlaması, höykürmesi benim için iltifattır!! Kim bilir n’yaptım yine..

-Hmmm. Peki, hâlihazırda yaptığın ağır bi işin varken bir yenisini verdi diyelim işverenin?

-Ağır bi iş mi dedin? Yani tuvaletim gelse bile tutarım bi kaç saat. Ne bileyim 39 saat derse girip, evde de fıtratımın gerektirdiği yemek, bulaşık, ütü gibi işleri yapıyorum elim erdiğince. Yalnız geçen azıcık kaytardım ne yalan şöyleyim! Akşam ezanına yakın okulda ders vermeye gidicem diye sen kalk evin reisine -hiç de fıtratına uygun olmayan- “köfteleri yuvarladım, sen kızart” gibi akla ziyan bi talimat ver! Bi de utanmadan “her buluş bi ihtiyaçtan kaynaklanır” diye terbiye sınırlarını zorlayan bi espri yap! Reis de demez mi “madem her yenilik bir ihtiyaçtan kaynaklanıyor, senin yerine yenisini bulma vakti gelmiş”! Ayh nasıl korktum anlatamam. O günden beri düşünemeyecek hale gelene kadar koşturuyorum!! Bak sürüklenip sizin adaya gelmişim!

-Tamam, bu adaya çıkabilirsiniz bayan!

-Şey, yan taraftaki adaya da mı baksaydım aceba? Ne bileyim değişikse filan?

-Hiç bakma boşuna. O adadakiler senin gibilere “iyi düşünemiyor” anlamına gelen bi lakap takıyor!

-Taksınlar ayol! Herkes kendi adasında uslu uslu oturduktan sonra:)) Çay var mı çay? Milleti izlerken içerik? Memleket “iyi düşünen” insandan geçilemiyor madem… Muhatap bile almam ayol ben…

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.