Kredi Danışmanlığı Nedir?

0 15

Yazımızda kredi danışmanlığı nedir ? nasıl çalışır ve kredi danışmanlık hizmetleri hakkında temel bilgiler içermektedir.

Eskiden acil nakit ihtiyaçlarımızı eş,dost ve yakın çevremizden aldığımız borç para ile karşılaya biliyorduk. Günümüzde acil nakit ihtiyaçlarımızın karşılamak için bankların vermiş olduğu kredi ürünleri ile karşılamaktayız. Fakat her bankanın kredi risk değerlendirme kurulu kredi başvurularını farklı değerlendirmekte. Kredi veren kuruluşlar size olumsuz cevap verdiğinde, kredi danışmanlık hizmeti veren kuruluşlar ekonomik durumunuz çerçevesinde destek olacaktır. Kredi danışmanlığı şekli kişiyi çoğu zaman iflas etme yolundan korur. İflasın aslında borçları tamamen ortadan kaldırabilmesi şeklinde bir avantajı vardır. Ancak kişinin kredi geçmişi üzerinde olumsuz sonuçları da göz ardı edilmemelidir. Örneğin; kredi borcu, taşıt borcu, ev borcu gibi borçları alabilmesine engel olur. Kişinin belirli bazı işlere girmemesini de engeller. Bu nedenle kredi danışmanlıkları önemlidir.

 Kredi danışmanlık hizmetlerine ne zaman ulaşılmalı? Kişi, çoğu zaman kredi danışmanlığına kredi borçlarını ödeyemediği için danışmanlık hizmeti alması gerektiğini fark eder. Örneğin borçlu minimum kredi kartı ödemelerini gerçekleştirebiliyor fakat acil kredi ödemelerini gerçekleştiremiyor. Böyle durumlarda kredi için danışmanlık hizmeti almak çok faydalı olabilir.

Kredi danışmanlık süreci nasıl işler? Kredi danışmanlığı hizmetleri sürecine dahil olan kişi borçlarıyla alakalı bütün önemli durumları sözlü ve belgeli olarak kredi danışmanına sunmalıdır. Böylece yardımcı olacak olan kredi danışmanı borçları ve riskli durumları gözden geçirip borçlu kişi açısından en faydalı öneriyi sunabilmelidir. Bunun yanı sıra kredi danışmanı borçlunun güncel kredi borçlarını ve olabiliyorsa yeni kredi yapılandırması için görüşüp en uygun vade ve faiz oranlarını bankalardan tedarik edebilir. Böylece borçlu açısından en uygun nasıl ödeneceği hususunda uygun bir anlaşma yapabilir. Bazı durumlarda, danışman kredi sağlayıcısıyla uzlaşıp, borçlunun borçlarının bir kısmının silinmesini bile sağlayabilir.

Bankalardan uygun vade ve faizli kredi alamıyorum diyen borçlu, kredi danışmanlığı içerisinde yer alana kadar kredi seçeneklerini çoğunlukla bilmez. Ev kredisi için taşıt kredisi ürünü kullanmak gibi hatalar sıkça yaşanmaktadır. Kredi danışmanlığını tercih ettiklerinde farklı seçeneklerden haberdar olurlar, en faydalı seçeneğin seçilebilmesi için danışman ile birlikte çalışabilirler. Böylelikle daha uygun geri ödeme seçenekleri ile kredi kullanımı sağlanmış olur.

 2Kredi danışmanlığı nedir anladıktan ve kredi danışmanlık hizmetleri hakkında fikir sahibi olduğunuza göre şunu söylemekte fayda var. İnsanlar zaman zaman finansal açıdan sıkıntıya düşebilir. Daha iyi finansal seçenekleri seçmeye çalışsalar bile, bazen ekonomik durumumuz yada gelirimiz borçlarımızı ödememize izin vermez. Bu tarz durumlarda kredi danışmanlık hizmeti almamız önem arz etmektedir.
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.