Köye İlk Adım…

0 211

Evet sonunda benimde köyde bir arsam oldu…

Daha önceki anlatmış olduğum bilgilerden hatırlarsanız köye bir kerede geçiş yapamayacak olanlar için, yakın köylerden bir yer alarak bir süre (alışma ve iş hayatını sürdürme) hem köy hem şehir hayatını beraber idare etmeleri tavsiyesiydi. Uzun aramalar ve düşük maddi durum ile birleşince daha da uzuyor bu süreç. Nitekim yakın köyler genellikle daha pahalı oluyor, şehirli beyaz yaka sınıfı için yüksek sayılmayacak fiyatlar benim gibi asgari ücretli bir çalışanı derinden sarsabiliyor. Fakat aramaya devam ettiğinizde kenar köşe ama yine şehre 15 – 20 dk mesafede olan (sizin bulunduğunuz yer için 30 – 40 dk da olabilir bu) bir köy bulabiliyorsunuz. Evet orda bir köy var uzakta gitmeseeeekteeee… diye devam eden satırlar doğru. Ben gittim! Geçtiğimiz yaz ailecek, eşim ve kızımla beraber bakalım nasıl bir yer dedik. Bu arada bir köye giderseniz pazardan domates alır gibi köyde araçla turlamayınız, bazı köyler yabancılara karşı hassas olabiliyor! Bizim yaptığımız gibi yapın ve önce bir köy kahvesine uğrayın bir çay için. Bizde böyle yaptık. Selamlaşma ve ülkemizin misafirperverliğinden sonra. Önce onların durumlarını sordum, şartların giderek ağırlaşması ortak sıkıntı olsa da ümitlerini kaybetmeden çalışanlarda var. Ailecek kullanacağım ufak bir arsaya ihtiyacım olduğunu söyledim, hiç ümitlenmeyerek. Muhtar tesadüfen kahvedeydi, çoğu muhtar artık köyde bulunmuyor. Şehirde oturup bir iş oldukça köye gidiyorlar. Birisi var arayalım dedi, aradı ve geldi. Evet arsa tam benim aradığım gibiydi, boştu içinde ev falan yoktu,  zaten ev olanlar iki kat daha pahalı, kara toprak, üzerinde bitki var (verimsiz değil yani). Arsa 2 ayrı parselden oluşuyordu ama ikisini birden satmak istediği için benim için pahalıydı. Üzülerek bu kadar param olmadığını söyledim. Adamda üzüldü muhabbetimden memnun kalmıştı. Köyde komşu olmamı çok istedi. Allah kısmet eder inşallah dedim ve ayrıldık.

Aradan 6 ay kadar zaman geçti ve tesadüfen araştırma yaparken bir arkadaşımla aynı yerin ilanını gördük. Bu sefer ayrı ayrı satıyordu. Arsanın bir tanesi 1 dönüm diğeri 1,5 dönüm. Arkadaşımla şöyle düşündük 1,5 dönümü alıp böleriz. Hem fiyat olarak daha uygun olur hemde 750mt² de gayet yeterli bir alan. Fakat arkadaşın önceden kredisi olduğundan bu iş yattı. Bende kendimi çok zorlayarak neyim varsa üzerine koyup, kredilerimi de göz önünde bulundurarak 1 dönüm için niyetine girdim. Bana biraz indirim de yaptı sağolsun. Hani uyanık köylüler var diyorduk ya şehirli geliyor diye fiyatları arttıran. Böyle iyi niyetlileri de var halen. Hem şunu da söyleyim bu kişi ile topu topu iki kere görüştüm, nasıl bir güven verdiysem! Bana arsayı parasını ödemeden satışı gerçekleştirdi sağolsun. Neyse ki dolandırıcı değilim 🙂 Birkaç gün içinde ödemeyi yaptım. Tüm paramı harcadığım ve baya bir kredi de çektiğim için boş olan bir arsaya şuanda başka birşey yapamayacağım. Allah büyük belki o da kısmet olur da önce tavuklar falan girmesin diye bir çit çevirip sonrada ekmeye başlarım.

Bu arada bazı bilgilerde öğrendim belki işinize yarar. 1,5 dönümü 2 ayrı parsel olarak bölebilirmiyiz diye İl Özel İdareye sorduk. Bu resmi bir başvuru değildi tanıdık usulü sorduk… Bize şunu dediler;
1-Bölünecek yer köy içerisinde arsa olmalı(tarla değil)
2-Arsanın etrafında kadastral yol olmalı ve arsa bölündüğünde bu arsaların her birinde en az 15mt yola  cephe olmalı
3-Bölünen arsaların bölünme işlemi sonrası en az 500mt² olması gerekiyormuş.

Evet nitekim bir ayağımız artık köyde, bakalım bizi neler bekliyor. Başımızdan geçenleri, öğrendiğimiz tecrübeleri sizinle paylaşmaya devam edeceğim.

Sağlıcakla kalın…

Kadastral yol nedir?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.