Kanser Hastası Bir Yakınınız Varsa Karşılaşacağınız Bürokratik Sorunlar Nelerdir?

0 64

Anneme kanser tanısı konduğu zaman dünya başıma yıkılmıştı. Şimdi ne yapacağım nasıl sorunlarla karşılaşacağım diye çırpınıp durdum. Ne yazık ki karşılaşacağım sorunlar ve nerede nasıl davranmam gerektiği noktasında hiç bir doyurucu bilgi edinemedim. 
Yaşaya yaşaya düşe kalka öğrendik her şeyi. Annemi kaybettikten ve yas sürecinin ardından benim yaşadıklarımı yaşayan arkadaşlarımın önünü açmak az da olsa deneyimlerimi aktarmak istedim. Dilerim hiç kimse bunları öğrenmek zorunda kalmaz. Keşke bizde hiç öğrenmeseydik. Ama ne acı ki hayat böyle bir şey. Katlanmaktan başka hiç bir şey gelmiyor elimizden.

Yaklaşık iki yıl önce anneme kanser tanısı kondu. Son evre yemek borusu kanseri. Yeşil kart kapsamında olduğu için üniversite hastanelerinde çok ciddi sorunlar yaşadık. Tavsiye üzerine Üniversite hastanelerinden birinde tedavi sürecimizi başladık. Fakat öğrendik ki yeşil kartlı hastalar sevk almadan bu hastanelerde tedavi olamıyorlar. Bir devlet hastanesine gidip aynı branştaki bir doktordan sevk almanız koşulu var. En uzun sevk 10 gün geçerli. Bu tedavi senelerce sürebilir. Sanki yükümüz çok hafifmiş gibi bir de sürekli sevk peşinde koşmanız lazım. Sevk almak da öyle kolay değil. Canı isteyen sevk ediyor istemeyen bu tedavi burada oluyor buraya gelsin diyor. Sevk peşinde akla karayı seçtikten sonra annemin tedavisini o hastanede yarım bırakıp sevk istenmeyen bir araştırma hastanesinde devam ettik. Bu da ayrıca sıkıntılı oldu annem için. Bunu bir kenara not edelim.

İkinci sorun yaşadığımız meselede kırmızı ve yeşil reçete kategorisine giren ağrı kesicilerin temini. Her hastanede bulunmayan Algoloji birimlerinin yazdığı bu ilaçlar en çok ihtiyaç duyduğumuz ilaç gurubu. İlerleyen hastalıkla beraber normal ağrı kesiciler yeterli gelmiyor. Fakat bu narkotik ilaçlar ancak belirlenen günler zarfında alınabiliniyor. Şöyle ki size bir kutu damla veriliyor doktorun verdiği doza göre atıyorum haftada bir alma hakkınız oluyor. Fakat ilaç yazma günleri belli reçeteler üç gün geçerli. İlaçsız kalmamak için bu günleri dikkatli takip etmeniz lazım. İlaç bitiş tarihleri uzun bayram tatillerine denk gelebilir ve hastanız ilaçsız kalabilir. Gününden önce almanız da mümkün değil. Doktorunuz dozu yükseltiyorsa eczacınız da bu bilgiyi sisteminizde güncellemeli.
Aksi takdirde sisteme göre elinizde ilaç görünüyor olabilir ve ilacınız olmadığı halde alamayabilirsiniz. Parayla almak zorunda kalabilirsiniz. Ağrı kesici bantlar pek ucuz sayılmazlar. Biz bu durumu yaşadık ve inanın çok yıpratıcı bir süreç. Zaten duygusal olarak çökük bir dönem geçiriyoruz ve her şey çok ağır bir hal alıyor.

Evde bakım maaşı meselesi var birde inanın çok önemli. Eğer ekonomik olarak desteğe ihtiyacınız varsa lütfen bu süreci ihmal etmeyin. Bu tedavi süreci inanılmaz masraflı bir süreç. Aracınız yoksa taksilere bir servet ödemek zorunda kalıyorsunuz. Eve çağırdığınız hemşireye bir servet ödüyorsunuz. Bu nedenle bu maaşı önemseyin. Hastanızın daha az acı çekmesi ve konforu için maddi olanaklar çok belirleyici emin olun. Bu maaş süreci aylarca sürüyor. Başvuru yapılan tarihten altı ay sonra maaş günümüz belli oldu ve zaten annemi o tarihten önce kaybettik. Bu nedenle gittiğiniz hastanenin sağlık kurulu bölümünden hemen randevu alın zaten aylarca sonrasına vereceklerdir o da ayrıca yorucu bir süreç.

Hastalığa ve hastaya göre mutlaka değişiklik gösteriyordur ama genel olarak son zamanlar ağrıların kontrol altına alınması noktasında çok sorun yaşanabilinir. Biz çok yaşadık. Annem defalarca intihara kalkıştı. İlaçlar artık etkisini kaybetti. Eğer paranız varsa özel hastanelerin palyatif bakım servislerini düşünebilirsiniz. Paranız yoksa devlet hastaneleri için bir adamınız olsa iyi olur. Zira parası ve adamı olmayan hastaların yakını olarak korkunç ötesi şeyler yaşadık.

Eğer hastanız altı bezlenmesi gerekecek durumdaysa bu bez paralarını devletten alma hakkınız var. Şöyle ki devlet günlük olarak 4 bez parası veriyor. Bez başına altmış kuruş veriyor. Bunu da iki ayda bir yapıyor. Şahsen ben bu işle hiç uğraşmadım bu süreci kendimiz hallettik.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Yaşadığım zorluklar bunlardı. Umarım birilerine bir katkısı olur. Sorunuz varsa severek cevaplarım. Yorum olarak sorabilirsiniz. Dediğim gibi keşke kimse bunları öğrenmek zorunda kalmasa. Ama hayat işte.

Sağlıkla kalın.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.