HIZ SINIRINI GEÇTİNİZ

0 7

Sevgili okur, telaşla bir yaz mevsimine neler sığdırılabilirse hepsini sığdırmaya çalıştığım ve bitti bitecek telaşından, an/anlar içinde düşüncelerimi sakinleştiremediğim günler geçirmekteyim. Zihnim “yavaşla” komutunu algılamıyor. Görselde elimde bir kitap, yanımda sözlük gayet dingin bir yağlı boya nesnesi gibi görünebilirim, bu sahne bakan kişiyi aldatan mesajlarla dolu. Oooo kitap okuduğuna göre bol vaktin var! Zihnimde hangi at nereye doğru dört nala koşuyor, görebiliyor musun kardeş? Tek bir at koşsa yine iyi! Bakmakla görmek klişesine hiç girmek istemezdim ama direkt ayağımı sokmuş bulundum, artık çok geç!

 Her gece bir dizi takip eden, bitmek bilmeyen tartışma programlarını izleyen, hafta yedi onlar sekiz paket çekirdek tüketen insanlar mı dingin ben mi dinginim tartışmayalım istersen. Dur, sen zaten tartışmıyorsun, benim kendimle olan tartışmamı uzaktan izleyen tarafsız bir okursun. Ben aslında o kitabı okurken, yarın ne yemek yapacağımı, kızımın kaç günlerdir kitap okumadığını, oğlanın bilgisayarda fazla vakit geçirdiğini, şehre gelen arkadaşımın neden tekrar aramadığını, iş yerimde uygulanmaya başlayan rotasyonu filan düşünmesem, okuduğum her cümleyi yavaşça yudumlasam işte o zaman dingin bir anda olurum. Pazara giderken aynı anda iş yerime de gidiyorum paralel bir evrende. Annemle konuşurken kayın valideme de cevap yetiştiriyorum içimden. Mutfağı temizlerken, banyonun pisliğini, denize giderken hangi dağa çıkamadığımı, dağa çıkarken hangi denize girmediğimi, dönem filmi izlerken hangi albümü dinlemediğimi, birinle sohbet ederken kaç sayfa okumadığımı, facebooktayken instagramı, nerede değilsem orayı, kiminle değilsem ta kendisini düşünmekten yorgun düştüm. Faytoncuların yaptığı gibi dizginlerimi çekmeye çalıştıkça geriliyor, tatilin bitmeyen bir şey olduğunu düşünmeye çalışıyorum. Peki ya kimi kandırıyorum?

 Vertigo gibi bir geniş zamanlarda sıkışıp kalma hastalığı mı var acaba? Zamanlar ne kadar genişse ben o kadar telaşlı mı oluyorum? Yıllardır “az zamanda büyük işler” olmasa da “az zamanda çok şeyler” yapmaya alışmış bir insan olarak tatillere alerjim mi var? Aslında kendime verdiğim sözler var. Birkaç bölüm yazmaya çalıştığım kitaba ekleyip, kendimden de birkaç beden çıkartacaktım. Keşke yazdıkça zayıflanabilseydi. Ya da yürümek yaratıcılığı tetikleseydi. Ya da..off!

 Az evvel “yavaşlamakla” ilgili bir nasihat okudum. Başlayın diyordu. Az az, yavaş yavaş, kafanızda büyüteceğinize reelde küçülterek başlayın. Sorun da bu! Başlayıp yarım bırakmak. Okumaya başlayıp, kalkıp patates soymak, patatesleri bırakıp, makineye çamaşır atmak, hay Allah balkon temiz değildi, patatesler beklesin, önce balkonu halledeyim, aaa çiçekler de kurumuş, dur sulayalım, yıkamadan önce mutfağın kilimini bir silkeyim, hay Allahım altından bir sürü kırıntı çıktı, şimdi küçük süpürgeyi çıkarsam ses olur iyisi mi büyük süpürgeyle tüm evi süpürmek. Ya patatesler? Çocuklar düzgün kahvaltı yapmadı erken acıkırlar, süpürmeden bir soğan soyup kavrulmaya bırakayım, salça da azalmış ya, bir ara markete çıkalım…Tatilim bitiyor, yeterince kitap okuyamadım…tatil..bitiyor…yavaşla. Şşşt. Yavaşla. Şimdi o süpürgeyi elinden bırak ve teslim ol. Sana haklarını okuyorum. Patateslerini kavururken en sevdiğin parçaları dinleme hakkına sahipsin, balkon kapısını açarsan orayı yıkarken de! Makinenin durmasına çok var, balkonu yıkadıktan sonra orada serin serin bir bölüm daha oku kitabından. Yemek yetişmezse diye korkma, onlara yumurta pişirme hakkına da sahipsin. En iyisini ve doğrusunu yapmak çok güzel ama “her daim” olması mümkün değil! Kusurlu olma hakkına da sahipsin. Baktın yetişmiyor, koy verme hakkına da sahipsin. Hepsini yapma, hiçbirini yapmama hakkına da sahipsin. Canın ne istiyorsa… yavaşça…

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.