HERHANGİ BİRİ OLMA FARKINDALIĞI

0 8

Sevgili okur, kargaya yavrusu kuzgun görünür diye bir söz var ya eğer kendimi oradaki kargaya benzetecek olursam yavrularım bana anka kuşu gibi görünüyor. Öyle bir buldumculuk hali! Kitap okusalar yazar olduklarını, arama motoruna bi şey yazsalar yazılımcı olduklarını, iki lego birleştirseler Ağaoğlu’nun ipliğini pazarda yok pahasına sattıklarını hayal ediyorum. Dolayısıyla bu anka kuşlarının tek bir tüyü düşse dünya bana dar geliyor. Bir süredir de sığamıyorum dünyaya. Nasıl olur? Hastalanır?  Hem de benim anka kuşum? Onlara bir çöp, saman konduramama halimin bir tedavisi olmalıydı ama lanet olası farmakologlar bu konuda çaresiz kalıyorlardı. Bir hipnoz seansıyla uyutulup onların da diğer çocuklar gibi olduğunu bir şekilde ruhuma kodlayıp beni uyandırmalıydılar. Tanıdığım bir ipnotizmacı olmadığı için kendi işimi kendim halletmeye karar verdim. Çünkü kendinibeğenmişlik biraz da bunu gerektirir. Hazırladığım ilaç acı olsa da içecektim, tıpkı istemeden yaptığım lezzetsiz yemekleri sesimi çıkarmadan yediğim gibi. Kendimi karşıma alıp konuşmakla başladım, bu konuda çok sıkıntı yaşamadım, çünkü daha yakın zamanda birileri bana üzerinde kendi fotoğrafım olan bir bardak hediye etmişti.

-Sevgili Filiz, anlat bakalım neden senin başına gelmesin?

-Şey, ben olduğum için olabilir mi? Bazı şeylerin hep başkalarının başına gelmesi gerekmiyor muydu? Yani yangın, sel, deprem, yıldırım düşmesi, çareli ve çaresiz hastalıklar ve ölümler gibi.

-Peki, işe senin de o başkalarından biri olduğun gerçeği ile başlayalım ister misin, yani eğer dünya dışı bir varlık değilsen?

-E ama bunu bana baştan söyleyebilirdin!

-Dinlemiyordun ki! Acaba en sağlıklı yerin kibrin olabilir mi? Gerçi “neden hep benim başıma geliyor” tarzı bir ruminasyon durumunda olmandansa bu şekilde hissediyor olman seni ayakta ve devam pozisyonunda tutuyor olabilir.

-Ruminasyon nedir?

-Paragraf sorularında iyi olduğunu sanıyordum! Depresyon halinden çıkamama ve durmadan “neden benim başıma geliyor hep bunlar” diye düşünüp durma durumu. Gördüğüm kadarıyla sen kendi tedavin için isteklisin. Bu nasıl olur da benim başıma geldi diye düşünürken, bu duygunu normalleştirmeyi, durumu kabullenmeyi, olan bitenle ilgili neler yapabileceğini planlamayı başardın bence.

-Hah! Bana başardın de, süpersin filan de gözünü seveyim. Ben bunlarla besleniyorum gözüm.

-Öhöm. Bu problemini de başka zaman çözelim bence. Sen anka kuşlarının tüylerini parlatmaya devam et, hemen bi tüy düştü diye de uzun havaya bağlama.

İşte böyle sevgili okur. Bu tip minik monologlar bedava sonuçta. Şimdi bir terapiste gitsem cevabını bana buldurduğu sorular sormamı sağlayarak cüzdanımı boşaltacak, kendi monoloğumu kendim yaparım artan paramla Gülse Birsel’in yeni filmine gidip rehabilitasyonuma orada devam ederim diye düşündüm. İyi yaptım. Tekrar kendimi tebrik ediyorum, çünkü kibir bunu da gerektirir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.