Evde Tereyağı ve Çökelek Yapımı

1 4.509

İlk etapta çok zor görünse de son derece basit olduğunu belirterek herkese kocaman bir merhaba demek istiyorum.
Hayatının yarısını köyde hayvancılıkla dağda bayırda geçirmiş biri olarak deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Diliyorum kalan ömrümü de yine köyde dağda tarlada çapanda hayvanlarla geçirme şansım olur. Tek hayalim bu.

Şimdi tüm aşamalarıyla elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Kafanıza takılan olursa yorum olarak sorun lütfen. Severek cevaplarım.

Öncelikle 10 litre süt alarak kaynatalım. Soğumaya bırakalım. İyice ılıdıktan sonra her bir litre için bir yemek kaşığı yoğurdu bir kâseye koyup üzerine biraz süt ekleyip karıştıralım ve süt tenceremize ekleyelim. En önemli nokta süttün mayalandığı zamanki ısısıdır. Eğer çok sıcak mayalanırsa yoğurt ekşi olur. Çok soğuk olursa maya tutmaz. Tamamen soğumadan 40 ve 45 derece arası en ideal derecedir. Mayaladıktan sonra üstünü kapatıp mayalanmaya bırakalım. Kullanacağımız maya kesinlikle ev yoğurdu olmalıdır. Sütçülerde maya da bulunur çoğunlukla. Hazır yoğurt maya olarak kullanıldığı zaman sonuç çok kötü olmaktadır.

Şimdi ikinci aşamaya geldik. İhtiyacımız olan şey bir damacana ve bir miktar buz. Gece boyunca mayalanan yoğurdumuzu bir huni yardımıyla damacanaya boşaltalım bir litre kadar su ekleyip ağzını sıkıca kapatıp yayalım. Çocukların eline verip sallamalarını istemek de mümkün. Bu süre biraz uzun olduğu için canınız sıkılabilir. Ama biraz sabırlı olursak sonuç muhteşem olacak. Bembeyaz mis kokulu yaklaşık bir kilo tereyağımız olunca o sıkıntı geçer emin olun. Evet, yaklaşık 3 saat yaymamız lazım. İyice yayılan yoğurdun içindeki yağ ayrılıp damacananın kenarlarına yapışır ve en üste çıkar. İşaret parmağınızı yoğurda batırıp çıkartın parmağınızın her tarafını nokta nokta yağ sarıyorsa işlem tamamdır. Şimdi akşamdan hazırladığımız buzları geniş ve derin kaba koyup üzerine yoğurdu boşaltabiliriz. Buz sayesinde tereyağı hemen donacak ve üste çıkacaktır. Elimizle bütün yağı bir araya getirip kocaman bir kartopu yapalım ve üzerine az temiz su döküp yıkayalım. Tereyağımız hazır afiyet olsun.

Şimdi çökelek yapalım bu son derece basit bir işlem emin olun. Elimizdeki ayranı bir kaba alıp kaynatalım. Eğer ekşi bir çökelek isteniyorsa bir gece dolaba koymadan bekletebiliriz. Kaynayan ayran kesilmeye başlayınca yaklaşık 5 dakika daha kaynatalım. Soğuyunca bir süzgeçten geçirip sıkalım. Yağı tamamen alındığı için diyet yapanlar için ideal bir peynir türüdür. Ama biz şöyle yapıyoruz tereyağından biraz alıp bu çökeleğimizle karıştırıyoruz ideal bir kahvaltılık oluyor.

Eğer isteniyorsa sütten yağlı bir çökelek de yapılabilinir. Tek fark şu ki süt kaynayınca içine çok az limon sıkılır bir kaç tatlı kaşığı yeterlidir. Yaklaşık 5 dakikada süt kesilir ve çökelek olur. Aynı şekilde süzüp sıkıp dolaba kaldırabilirsiniz. Eğer bir kaç gün içinde tüketilmeyecekse çok az tuzlanıp ağzını sıkıca kapatmanız ömrünü uzatacaktır.

Bildiğim kadarıyla anlatmaya çalıştım. Sorularınız varsa memnuniyetle cevaplarım. Önerisi olan varsa memnun olurum.
Sağlıklı güzel yarınlar dileğiyle.

1 Yorum var
  1. Yavuz

    10 kilo sütten yaklaşık 1 kilo tereyağı çıkar diosunuz böyle bi süt varsa haber verin nerde olursa gelip alalım brlkide hiç yapmadınız bişeyi yapıo gibi anlatıp insanları yanıltmayın

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.