Düş Yerine Gerçekmiş Yaşanan

0 6

Sevgili Okur, memleketim insanının duyarlılık denizlerinde yüzmesi, yüzememesi hatta, boğulması, tüm hücreleriyle duyarlılığa doyması nedeniyle yayınıma bi süre ara verdim, affedin!

Çünkü yazsaydım, muhtemelen bunca “duyarlılığın” içinde duyarsız duruşumla çeşitli büyükbaş hayvanlara benzetilecektim. Oysa ki burcum balık. Büyükbaş hayvan diilim yani. Hayvan gibi duygusalım, insan gibi olamıyorum 🙂

Eeee, madem duygusalsın, neden duyarlı değilsin? Diye sorduğunu duyar gibi oluyorum. Duyarlıyım elbette. Sadece benimkinin ayar düğmeleri yalama olmuş galiba. Esaslı bir mazi bıraktım arkamda 🙂 Diyeceğim şu ki bugün ölen yazar ve şairleri anamıyorum, hangi haftanın kutlanması gerektiğini takip edemiyorum. Bi bakıyorum facebook akışına , millet “Dünya Minik Tavşanlara Sevgi Kitabı Okuma” gününü kutluyor! Tam onunla ilgili iki cümle tavşancıkların gönlünü alacak bir şeyler karalıyorum, hoooop o gün bitmiş “ Fi Tarihinde Kaza Kurşununa Giden İyi Kalpli Avcıyı Anma” törenleri başlamış. Nitekim tüm bunlara yetişemeyince bende bi “yabancılaşma” hasıl oldu! Yıllardır olup durur, merak etmeyin. Şahsi literatürümde “Kendi bi bok bilmediği halde bi bok bilenlere bok atma” diye de isimlendiririm. Çok üzülmeyin. Bendeniz (vaaaaayyyy), herkeslerin üstüne abandığı şeylerden fersah fersah kaçan bir insanım. ( 1 fersah= olaylar durulana kadar değişken bir uzaklık mesafesi). Kaçtığım durum, kişi, şey, belki bana göredir, belki değildir, bilemem. Bir tür “bağışıklık” davranışı.. Misal yıllar önce çıkıp da “Ay, kız Sofi’nin Dünyası’nı okudun mu, Simyacı mı müthiş” diyenlere iğreti bakışlar atıp yanlarından uzaklaşmıştım. (Bu iki kitabı da fersah kadar bir zaman sonra okudum) Modası geçtikten, “duyarlı insanlar”, “duyarlı pençelerini” onların üzerinden çektikten sonra 🙂 Şimdi milletin günahı ne? İlk onlar okuyup onlar beğendi diye mi ben onlara saldırıyorum? Yoksa benimki kendini beğenmiş bir tutum mu? Hıh, hiç de bile! İtici geliyor ya.. Geçenlerde facebookta Martin Luther King’i, Sabahattin Ali’yi filan andılar. Hatta bu konularla ilgili hastag açmadığım için birilerinin listesinden silinmiş dahi olabilirim. Bayrak paylaşmadığım için Türk olduğumdan şüphelenenler, terör örgütünü kınamadığım için ( tabii ya basit bi esnafım demeyip terliğini taşıyamayan vatandaş bile kınarken, koskoca bi bakanlığın koskoca bi öğretmeni olarak televizyona bile çıkıp kınamalıydım) terörist olduğum şüphesini taşıyanlar, Fransa bayrağı profil yapanları gizli ajan ilan edenler, evvelsi gün, dün ölenlerin isimleriyle “hepimiz Hüseyiniz, hepimiz Recebiz” başlığı atanlar gibi duyarlılık timsali arkadaşlarımın arasında ben gerçekten de büyükbaşım, sığırım ben! Sen niye Sabahattin Ali’den iki satır bir şey paylaşmadın? Yav bu hissiyat meselesi değil mi güzel kardeşim? Yani demek istediğim, gerçekten ama gerçekten o insanı okuyup sevdiysen, yazdığı satırları hatırlamak, hatırlatmak, o idolün olan insanın gökyüzüne haykırdığı cümleleri haykırmak istersen bu gerçekten “duyarlılıktır”.. Değildir diyen büyükbaştır gerçekten!

Tamam, ablam benim! En büyük hayvan hakları savunucusu, sen, sen, en büyük kadın hakları şovalyesisin! Geçen gün paylaştığın karikatürü de kapıcıya bi günaydın dememeni de görmezden geliyorum bak! Çünkü çelişkili ifadeleri çok pis görmezden gelirim ben! Yani “hakikilik” konusunda beni epey şaşırtıyorsun! Ben mi? Ben, öz hakiki çocuklarıma çemkirip, “çocuk hakları” diye ciklemiyorum cınım 🙂 Haaa, bilip bilmeden konuştuğum vakidir. Bak bi de şu anlatacağım “duyarsızlık” ise evet DUYARSIZIM.. Elime çayımı alıp, haberleri izlerken içip bitirebiliyorum. Yanında kuruyemiş bile yiyebilirim. O derece derim kalın. Evet, bazen gırtlağımda bir düğüm oluştuğu, zor yutkunduğum, yanımda peçete yoksa burnumu koluma sildiğim doğrudur. Ama bu, iğrenç bi şekilde, kalkıp ikinci çayı koymama engel teşkil etmemektedir.. Evet, küfredebilirim. Yaparım bunu. Ama küfrü muhatabı da 3. kişiler de duymaz. Genelde içime küfrederim. İçli bi insanım ben. Bunun içi pis diye bana derler. Memnun oldum efenim..

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.