Doğal yaşam

0 83

nature-820232_640

Doğal yaşam tarzı, sürdürülebilir ve doğayla içiçe yaşamayı hedefler. Doğal hayat, kişinin isteği değil,ihtiyaçları ile şekillenen bir hayat tarzıdır. Böylelikle doğanın ve hayatın kontrolsüzce yok edilmesinin önüne geçilecektir. Genellikle angarya, tembellik  olarak algılansa da bu hayat tarzının önemli getirileri vardır. Dışarıdan bakıldığında fakir görünen bu yaşam tarzının zenginliğini açıklayalım.

new-zealand-679068_640

Doğal, basit derken iyi veya kötü nitelendirilmesi kast edilmez. Bu ifadeler hayatın yaşanabilirliğini ve anlaşılabilirliğini anlatmak için kullanılır. En genel ifadeyle doğal yaşam tarzı yüklerinden arınmış yaşamdır. Şehrin içinde sürdürülen doğal yaşamlar vardır ancak birçok bilge kişinin bahsettiği gerçek doğal hayat, doğadadır. Şehir aslında böyle bir tarzın düşmanıdır. Temel özellikler: hiçbir şeye zarar vermemek, ihtiyacın kadarını kullanmak, ve öteki ile bütünleşmektir. Böyle bir hayata niyetlenen kimse diğer canlıları özümsemiştir! Her canlının ortaklığını görmüştür. Doğal ya da basit insan, gereksiz kibrinden ve sadece yük olan modern takıntılardan sıyrılmış demektir. Belki de en kestirme anlatımla felsefi yaşam tarzını benimsemiştir denebilir.

wanderer-455338_640

Felsefe sorgulama ve açıklama istiyor. Doğal yaşamak hayatı açıklamak derinine inmektir. Moder dediğimiz anlamsız ölüm yarışı yaşam tarzını canlılığa dönüştürür. Doğal bir yaşam sürmek için bunu istemek yeterlidir. En basit başlangıç hemen bulunduğunuz yerde yapılabilir. Az çöp çıkarmak, az enerji tüketmek, ihtiyacımız kadarını almak hemen yapılabilir. Dünyanın uzak yerlerine gitmemek, hemen yakınımızdaki harika doğayı keşfedilebilir. Beton yığınlarına milyonlarca Lira verip kalabalık yalnızlığa girmek yerine bahçeli evlerimiz olabilir. Günün 12-13 saati stres yaşayıp akşam betonun içinde hapsolmak yerine 24 saat doğayla iç içe kalıp kendi yiyeceğini yetiştirmek güzel ve gerçektir. Şehirde hayatlar katletmek yerine doğada hayatı var edebiliriz!

mountains-943780_640

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.