Dehşet verici gerçeklerin belgeseli: Food, Inc

0 16

Yemek yiyiş biçimimizde son 50 yılda yaşanan değişimler önceki 10 bin yılda yaşananlardan daha fazla. Ama bu yemeği satanların yarattığı imaj hâlâ çiftçilerle dolu olan bir Amerika imajı. Oysaki bir Amerikan süpermarketinde mevsim diye bir şey yoktur. Bütün yıl domates bulabilirsiniz. Dünyanın öbür yarısında yetişir, daha kızarmadan toplanır ve etilen gazıyla olgunlaştırılır. Bize bir domates gibi görünmesine rağmen bir domatesin sadece görüntüsüdür o bir domates kanısıdır.’’  Food, Inc.

2010 yılında If İstanbul festivali kapsamında ülkemizde de gösterimi yapılan Food, Inc.; 82. Akademi ödüllerinde en iyi belgesel film adayı olduysa da ödülü Koy belgeseline kaptırdı fakat gösterime girdiği tarihte adından söz ettiren bir belgesel oldu.

New York Times gazetesi belgeseli “Yılın en korkutucu filmlerinden biri. Aydınlatıcı, aktivist bir belgesel olan Food Inc., beslenme ve daha politik bir noktadan, güç beslenmesi üzerinde duruyor” diye tanıttı. Reuters ise, “Food, Inc., Amerika Birleşik Devletleri’nde çıkar amaçlı yürüyen gıda endüstrisi üzerine açık sözlü ve bazen de dehşet verici gerçekler ortaya çıkarıyor… Çiftlik yiyecekleri ve ürünlerinin üretimine, çiftçilerin, müşterilerin ve kanun koyucuların gözlerinden bakıyor, bu durumu büyük şirketlerin kırmızı ahıllı -beyaz çitli imajları ile fabrika çiftliklerin realiteleri ve devasa bitki işleme şekilleriyle karşılaştırıyor” yorumunu yaptı.

Belgeselin içeriğine gelecek olursak; yönetmen Kenner, izleyicinin konuya tam anlamıyla hâkim olabilmesi için gıda sektörünün tüm aşamalarını ve tüm detaylarını basit bir dille anlatmış. Kenner, kartelleşmiş bu gıda şirketlerinin suni gübre ve haşere öldürücüler kullanan genetik kodları bozulmuş, hormonlu ürünler ürettiğini ve bu ürünlerin, mısırdan soya fasulyesine kadar çok geniş bir besin yelpazesini kapsadığını belgeselde gözler önüne seriyor.

Belgeselde son yıllarda artan mide rahatsızlıklarının ya da bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanmasının nedeninin güçlendirilmiş hayvan yemleri olduğunu ve ABD’de her yıl binlerce insanın E. Coli bakterisi yüzünden hayatını kaybettiğini öğreniyoruz. Food Inc; ABD’de, gıda sektörünün büyük şirketler arasında nasıl bir oyuncağa dönüştüğünü, kâr peşinde koşan bu şirketlerin neleri hiçe sayıp ne kadar ileri gidebildiğini gözler önüne seren ve sektöre daha geniş bir perspektiften bakmamızı sağlayan başarılı bir belgesel.

Filmle ilgili kısa bir video:

Kaynak: https://gaiadergi.com/food-inc-2008/

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.