Çoktan Seçmeli Endişeler

0 1

Sevgili okur, seni biraz gerilere götürmek istiyorum bugün (müsait bir yerde de inebilirsin). Bugünün ygs ve lys dediğimiz üniversiteye giriş sınavı benim ben olduğum zamanlarda öss, öys sınavlarıydı.

Tabii ki biliyorsun (beni okuyorsan evde sıkıntıdan patlayan 40 lı yaşlarında birisindir, zaten ilk gençlik dediğimiz dönemi yaşayanlar şu an başka sayfada komik videolar izliyorlar)

Neyse efendim, bu öss sınavının açılımı “öğrenci seçme sınavı”, adı bile korkunçtu, ya diğeri; öys, “öğrenci yerleştirme sınavı” .Bir yerleştirdik mi bir daha kendine gelemezsin gibi bir şey! Şimdiki sınavın en azından adında bir ümit var “yükseköğretime geçiş sınavı”, yani zaten yüksek öğretime geçeceksin de formaliteden bir sınav yapıyoruz biz gibi :))

Tabii giren ergenler bunun farkında olmadıkları için endişeden endişe beğeniyorlar. Geçenlerde bir karikatüre denk geldim; masasında oturan bir beyefendi önüne dizilmiş maymun, fil ve balığa “adil bir seçim yapmak istiyoruz, haydi arkada duran ağaca tırmanın bakalım” diyordu.

Bizim iş te o hesap; doktor olmak da istersen, tercüman olmak da istesen, hiçbir şey olmak da istemesen, cümledeki anlatım bozukluğunun belirtili nesneden mi kaynaklandığını, Mora ve Dalmaçya kıyılarını kime kaybettiğimizi, bizdeki yerel saate göre pazar gecesi banyosu yapıyorsak washington da hala brunchta mı olduklarını, kaç metrekarelik bir binaya kaç metreküp boya gideceğini, madem anlatımda değil bozukluk nerede olduğunu bulacaksın, bileceksin, şekerini yiyip suyunu içeceksin; ösym nin bir kalem hediyesini naçizane kabul edeceksin, çünkü ösym den başka bir hediye alamayabilirsin!

Yine iyi, çünkü bize kalem de vermediler. Hiç küçümseme, çünkü “yumuşak uçlu kalem” tabirini kim bulduysa benim gençliğimi yedi. Hiç öyle bir kaleme rastlamadım, en yumuşağı “düzgün tut la patlatırım” kıvamındaydı. Bulduğun kalemin yumuşak mı sert mi olduğunu bilemeden sınava girmek nasıl bir şey bilemezsin.

Yine de kendimi avutabilirim. Hadi ygs yi geçtin (geçmediysen seni burada indireyim) senin de “yerleştirildiğin” ikinci bir sınav var, ciddi bir “yerleştirme” gerçekleştiriliyor küçümseme! Ama en azından daha insaflı öys ye göre.

İşte burada “bir dur, düşün diyor” sana “ne istiyorsun söyle”, “çok alakasız bir şeyler sormayalım sana”. Şanslısın, ben tarih bölümü için 10 tane matematik sorusu çözdümdü, iyi ki çözmüşüm; şimdi hicriyi miladiye dönüştürürken 622 yi rahatlıkla ekleyebiliyorum!

Facebook Yorumları

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.