Çocuğunuzla yapabileceğiniz, balık tutma oyunu

0 647

Çocuğunuzla yapabileceğiniz oyun anlayışını biraz değiştirdim. Mobil oyun geliştirmekten buralara nasıl geldim bilmiyorum. Bugün kızımla yalnızdık ve sıkılmaması için aklıma bu oyun geldi ve bende nasıl yaptığımı size anlatmaya çalışacağım. Bizimkinin çok hoşuna gittiğini söylemeden edemeyeceğim o yüzden belki sizde kendi çocuğunuzla yapmak istersiniz.

Balık tutma oyunu yapımı;

Malzemeler:

Bilgisayara bağlı renkli bir yazıcı

2 adet  boş A4 kağıt

40-50cm olta için sopa

bir miktar ip, mıknatıs

mıknatısa yapışabilen metal vida.

Oyunumuzun mantığı şu basit bir olta yapıyoruz bunun ayrıntısına girmeyeceğim elinizde olan sopa benzeri 40-50 cm civarı herhangi bir sopa (ağır olmasın), ucuna  bağlayabileceğiniz bir ip ve en sonunda da ipin de  ucuna bağlayacağınız bir mıknatıs. Mıknatıs eğer elinizde yoksa çalışmayan ve ses çıkaran herhangi bir  cihazdan çıkarabilirsiniz.

Gelelim önemli kısma balık yapımı;

Ben burada özellikle suda yüzebilen değil, yerde duran balık yapımını anlatacağım sebebi ise çocuğu olanlar bilir suyla ilgili her oyun bir şekilde ya evin bir yerinin yada çocuğun üstünün başının ıslanmasıyla biter 🙂

Öncelikle aşağıdaki iki resmide bilgisayarınıza indirin ve renkli yazıcıdan çıkartın. (Birer sayfa yeterli).

fish-game-making-for-childreen (9)

Dikkat ettiyseniz balıkların bir resimde sola diğerinde sağa baktığını görebilirsiniz.

fish-game-making-for-childreen (8)

Balıkların iki farklı yöne bakan halini çıkartma sebebimiz onları bir birine yapıştıracak olmamızdan kaynaklı.

fish-game-making-for-childreen (3)

Yazıcıdan çıkardık şekildeki gibi kestik ve iki farklı yöne bakan aynı balığı birbirine tutturduk ama yapıştırmadık sadece kesmek için hazır hale getirdik. Balıkların etrafını tek tek kesmek yerine şu yöntemi kullanın.

fish-game-making-for-childreen (4)

Resimdeki olayı yapabilmek için iki balık resminide bir ışığa doğru tutun ve hizalayın böylelikle bir kerette yapıştırmak istediğiniz balığın etrafındaki fazlalıkları kesebilirsiniz. (Daha kalpazan ebeveyinler için etrafındakiler fazlalık olarak görünmediği için kalacaktır tahminimce 🙂 )

fish-game-making-for-childreen (5)

İki balık resminin arasına mıknatısa yapışabilen bir metal koyacağız, bu yüzden önceden test edin boşuna uğraşmayın! Ben elimde olan vidaları kullandım.

fish-game-making-for-childreen (2)fish-game-making-for-childreen (1)

Resimde gördüğünüz gibi yapıştırın. Burada ufak bir tüyo daha sağlam olması için bandı çift taraflı bant gibi iç içe sarıp yapıştırırsanız daha az uğraşırsınız böylelikle tek bant ile iki yüzeyde yapışabilecek. Sonrasında biraz daha sağlam olsun derseniz benim gibi dışından da bir kaç noktaya bant yapıştırınız.

Bitmiş hali 🙂

fish-game-making-for-childreen (7)

Bu da kızımın oynayışı ;

 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.