Çardak kuşu

0 792

çardak kuşu2 Çardak kuşları şaşırtıcı teknikler kullanarak çok sayıda mimari tekniğe sahip yuvalar yaparlar. yuvaların inşasında bir mimar gibi plan yapar bir mühendis gibi teknik çözüm getirir ve bir dekoratör gibi yuvalarını dekore eder ve süslerler. yuvasının duvarlarını boyar üstelik boyasını kendi elde eder.
İnsanlar yeni bir eve yerleştiğinde o evi özenle döşemek, kendi tarzlarını yansıtan ve hoşlarına giden bir ortam oluşturmak isterler. Bunun için araştırma yapar, alacakları eşyaları dikkatle seçer ve evdeki dağılımları için denemeler yaparlar. En sonunda kendilerine beğenecekleri ve bakmaktan, yaşamaktan zevk alacakları güzel bir ortam sağlarlar. Çardak kuşu da aynı adımları takip ederek kendine gösterişli bir yuva inşa eder ve burayı özenle dekore eder.

çardak kuşu4
Hemen hemen güvercin büyüklüğünde bir kuş olan çardak kuşları, yaygın olarak Avustralya’ da yaşarlar. Nadir bulunmaları nedeniyle araştırma yapmanın son derece zor olduğu bu kuşların en dikkat çekici özellikleri, erkek kuşların inşa ettiği ve özenle dekorasyonunu yaptığı yuvalarıdır.
Her çardak kuşu türünün seçtiği belli bir renk vardır. Ama genellikle parlak mavi renkli cisimleri tercih ederler. Belli bir renkte olması şartıyla sopa, taş, çiçek, tohum ve o renkte olan herhangi bir şeyi süs eşyası olarak kullanırlar.

çardak kuşu3
Yuvalardaki Mükemmel Estetik Anlayışı

Erkek çardak kuşları yetişkinliğe adım atar atmaz ilk iş olarak kendilerine bir yuva inşa ederler. Bu yuvayı inşa etmeden önce kendilerine en uygun yeri bulmak için uzun süre araştırma yaparlar. Çardak kuşlarının yuvalarına yer seçerken en çok dikkat ettikleri etken, bölgenin güzel bir ışık açısına sahip olmasıdır. Bu küçük kuş özenle dekore edip, süsleyeceği yuvasının en iyi şekilde sunumunu yapmak için en iyi ışık alan bölgeyi seçer ve yuvasını inşa etmeye başlar. Yuvasını yaparken çevreden topladığı yüzlerce ince dalı karşılıklı iki sıra olacak şekilde diker. Böylece bir çardak oluşturur. Çardağın önüne ise çevreden topladığı bütün eşyaları yığar. Bunlar bir kelebek kanadı, kuş tüyü veya bir paket kağıdı bile olabilir.  Kuşun özellikle mavi renkteki cisimlere karşı özel bir ilgisi vardır.  Cinsten cinse değişen yuvalar, genellikle oval, üçgen, köprülü bir yol şeklinde veya kubbelidir. Yuvasının inşasını tamamlayan erkek çardak kuşu  için bundan sonra asıl görev başlar. Evini en göz alıcı, dikkat çekici ve etkileyici şekilde dekore etmek.  Bu süreç şöyle gerçekleşir.

Küçük kuş, uzun araştırmalar sonucu çevresinde hoşuna giden tüm objeleri toplar. Bu kuşların yuvalarında kuş tüyleri, çakıl taşları, rengarenk çiçekler, yemişler, değişik formlu yapraklar kimi zaman etraftan topladıkları bozuk paralar, metal parçalar, alüminyum folyo parçaları, gözlük camları, ipler, kaşıklar ve hatta araba anahtarları bile bulunabilir.
Bulduğu objeleri yuvasına toplayan çardak kuşu daha sonra saatler süren bir dekorasyon sürecine girer. Sürekli eşyaların yerlerini değiştirerek en dikkat çekici ve güzel düzeni oluşturmaya çabalar.

Koleksiyonuna yeni objeler eklediğinde, daha az beğendikleriyle  bunları değiştirir. Sadece dekorasyonla sınırlı kalmayan çardak kuşu bir de üstüne üstlük yuvasının duvarlarına boya ve sıva yapar. Üstelik boyasını da kendisi elde eder. Nasıl mı? Çeşitli renklerde bitkileri topar ve bunların sularını kullanarak duvarlarını boyar. Kimi zaman da boyama işlemi için salgısıyla karıştırdığı kömürü kullanırlar.  Ayrıca ağzında çiğnediği bir parça ağaç kabuğu ile de dalların oluşturduğu yuva duvarına sıva yapar.
Eşyaların yerlerini ezberleyen çardak kuşu, o yuvada yokken herhangi bir eşyanın yerinin değişmesi durumunda bunu hemen fark eder ve eşyayı eski yerine yerleştirir.
Dikkat çekici olan başka bir nokta da bu kuşların yuvalarının hiçbirinin birbirine benzememesidir.  Her kuş, yuvasını adeta kendi zevkine göre inşa eder.

çardak kuşu1
Kuşların Süslü Yuvalarını Hazırlamalarının Amacı Nedir?

Çardak kuşları diğer kuşların aksine yuvalarını yaşamak yerine, karşı cinsin ilgisini çekebilmek için inşa ederler. Dişilerine yaptıkları gösterilerde bazı kuş türlerinin yaptığı gibi tüylerini kabartmak yerine dekorasyon malzemesi olarak kullandıkları nesneleri sergilerler ve küçük çardaklar kurarlar.  Dişi kuşların dikkatini çekebilmek  ve en gösterişli yuvayı yapabilmek için adeta birbirleriyle yarışırlar. Yuvasına yaklaşan dişi kuşu fark eden erkek kuş yuvasında dolaşır ve dişi kuşu etkilemek için şarkı söyler. Aynı zamanda çok iyi birer taklitçi olan bu kuşlar, şelale ve insan seslerini birebir taklit edebilir ve bu sayede de dişi kuşun ilgisini çekmeye çabalarlar.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.