Bunun Aşkla Çok İlgisi Var…

0 11

Sevgili okur, “Bunun Aşkla Ne İlgisi Var?”. Çok sevdiğim bir Tina Turner parçasıdır. Çoğunuzun bildiği eski bir parça, “what is love got to do with”.. Yani bazen gerçekten anlayamıyorum. Mutfakta dikilirken, elimdeki sarı bulaşık bezine bakıyorum ve bu soruyu soruyorum. Cevap vermiyor tabii. Verseydi “abla valla bence bi ilgisi yok” derdi. Aynı cevabı tencerede kızdırdığım salça, tekini koltuğun altından çıkardığım çorap, çamaşır teli de verebilirdi. Benim aşkımın yakın tanıkları onlar.

Hani şu bir zamanlar içinizdeyken nefes alamadığınızı zannettiğiniz his? Şahsen şimdi nefessiz kaldığım tek yer ağzına kadar dolu toplu taşıma araçları. Bir de işlek bir caddeye doğru koşan Ayşe’ye yetişme korkusu. Bir taraftan acıklı. Hangi taraftan değil? Olsun sanki iyi bir yanı varmış gibi olsun 🙂 Bak zihnim yavaş yavaş açılıyor. Kütüphaneden bir bez çanta dolusu kitap aldığımda da heyecanlanıyorum. Eve gidene kadar midemden boğazıma doğru kelebekler uçuşuyor. Drama türündeki gerçek yaşamımdan kitaplarla romantik komedi türü bir paralel yaşama aktığım zamanlarda olduğu gibi şimdilerde de buradan, gerçeklikten, bulaşıklardan, sevgisizlikten, başka dünyalara kaçmak, sığınmak istiyorum.

Yaptığım şu işin, yazma işinin aşkla çok ilgisi var. Hatta gerçek aşkı buldum diyebilirim 🙂 Varoluşumun bir parçasısın şu anda tam da şu kelimeyi okuyan okur. Benim yaşamımın bir tanığı olmana ihtiyacım var. Bu bana aşkı yaşayabilmem için bir fırsat sunuyor. İki çocuk ve 37 yaşımda olduğum şu zamanlar, bana aşkla ilgisi olmayan şeylere fazla vakit ayırmamam gerektiğini öğretti. Bulaşıklar biriksin, çiçek açmış bir erik ağacının altında biraz fazla oyalan. Çevirdiğin sayfayı kokla. Cümleyi içer gibi oku. Anla. Evde giyebileceğin yeterince çamaşır var, yıkama şimdi onları. Annenle bir lahana sarması yap, onun tanımadığın kişilerden bahsedişini dinle. Dinle. Cevap vermen önemli değil, o sana anlatmak istiyor sadece. Yeni bebeğini anlatan bir arkadaşını dinle. Onu da dinle. Üzerinden geçtiğin zamanlardan başka biri henüz yeni geçiyor. Bu senin için güzel bir şey olmalı? Değil mi? O kadar yaşlı değilsin 🙂

Kızını okuldan almadan önce güneşli bir bankta biraz oturmaya ne dersin? Zümre toplantısına gittiğin okul çocukluğunun Arnavut kaldırımlı sokaklarında. Fark ettin mi? Biraz yolu uzatmaya ne dersin? Eğer annenle lahana sarması yapmadıysan bu akşam bir kahvaltı yapmaya ne dersin? Peyniri almak için gittiğin şarküterinin karşısındaki dar sokakta kimselerin bilmediği bir dergi bayii var! Hadi oradan bir dergi alalım. Kapalıçarşıdan dönelim, baharatları koklar, kına alan teyzelere bakarız. Saçmasapan bir şeyin fiyatını sorup almak zorunda kalalım mı? Sonra birine veririz 🙂

Bunun aşkla çok ilgisi var işte! Sadece kazanana çikolata alacağını söylediğin sınıfın tamamına almak, anneanneni güneşli bir balkonda oturmaya ikna edip bir şeyler göstermek uzak minareli ufka doğru. Bakkal yolunu bahçeli evlerin sümbüllerine doğru uzatmak, ansızın, sapıkça bir dostunu arayıp özlediğini haykırmak. Patates kızartmak hunharca 🙂 Uyutmaya çalıştığın çocuklara korku hikayeleri anlatıp tırsıtmak, sarılıp uyumak.. Ya da ayıplı şeyler söyleyip güldürmek 🙂 Birinci katta oturan Fatma Teyze’yi perdelerin arasında görüp el sallamak! Cebinde unuttuğun pembe tokayı minibüste ağlayan küçük bir kıza vermek. Dünya aşkla dolu. Ve senin yaşamının aşkla bir ilgisi var!

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.