Bamya Ayıklayan Bir Korkak

0 3

Sevgili okur, az evvel televizyonu kapattım. Buradan size ne kadar “engin” biri görünüyorum bilemem ama o kadar “engin” değilim. Bu kadar “gerçek” benim kaldırabileceğimden çok fazla. Ben de bamya ayıklamaya karar verdim. Ne de olsa birilerinin hayatı bitse de bizimki devam ediyor. Hayatı “normal” biçimde devam eden, yiyen, içen, türkü dinleyen tüm insanlığın her aldığı nefeste şükretmesi gereken zamanlardan geçiyoruz.

Sırf “tatil” olduğu için ne kadar sevinsem “az”. Gerçekten hiç tatil yapamayan, evine ekmek götürme derdinde binlerce insan var! Sıcak, soğuk demeden, milletin tatil şımarıklığını bilmeden çalışan. Bunu farketmiyorsun içindeyken. Herkes senin şartlarınla benzer şartlarda yaşıyor sanıyorsun. Bak millet cehennem gibi sıcaklarda fizana yardım malzemesi götürmeye çalışıyor. Bilmiyorsun. Kumsalda sere serpe uzanıp soğuk birşeyler de içebilirlerdi. Birileri kendi ülkesinden kaçıyor, dövüleceğini bilse de sığınmayacağı bir coğrafyaya doğru. Kaçarak geçiyor tatilleri. Bilip, görmezden geliyorsun. Birileri dininden, birileri dilinden, birileri ideallerinden dolayı ölüyor tatilde.

Ben onun için çekiyorum fişleri, görmezden gelmek için. Yoksa yiyemem bu bamyayı. Üstüne kahve içemem. Çocuklarıma balkondan su balonu atamam. Tatil yapamam.

Hangi ideal için olursa olsun, korkmayan insanları, cesur insanları kıskanıyorum. Gerçekten “birşey” yapan insanları. İnsanca yaşamak için sadece, belki de dinini yaşamak için, belki özgür yaşamak için, belki başkaları yaşasın diye sadece. Yazan, çizen, sesini duyuran, uygarca mücadele eden insanları ama. Düzmece siyasetlerle, benim işime böyle geliyor. Şuna susayım, buna karışayım diyen insanları değil. Eline silah alıp zayıflardan zafer devşirenleri değil. Malından verenleri, tedavi edenleri, vaktini hayr edenleri. Klavye silahşörlerini değil, nefret pompalayanları değil. Bir cümle yazdım bitti diyenleri değil. Belki nutku tutulup sözü bitenleri bile. Ama kalbi kapkara olmuşları değil. Benden olan “insandır” sadece. İyi’dir, Güzel’dir. Korkaktır. Bamya ayıklayan bir korkak..

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.