Sıradaki Sıradan

Saat 10:20 geçiyordu kendini sokağa attığında.
Mahallesinin dar sokaklarından caddeye nasıl geldiğini farketmemişti bile. O kadar dalgın yürüyordu ki bir an hiçbir şey düşünmediğini farketti ve kafasını biraz havaya kaldırdı. Onbeş metre ötesinde beyaz şapkalı, şapkasında ‘Milli Piyango’ yazan kısa boylu hafif tombul adamı gördü.
Üzerine doğru yürümeye başladı bir iki metre kala;
-Çeyrek var mı? dedi. Bunu söylerken farkında olmadan elini paralarının olduğu cebine sokup şöyle bir karıştırmıştı yeterli parası olup, olmadığını kolaçan etmişti.
Seyyar biletçi elindeki tomardan çeyrekleri ayırarak yelpaze gibi açıp uzatmıştı. Bilet yelpazesinin tam ortasına gelen kısmından bir çeyrek bileti çekiverdi.
Biletin üzerindeki çekiliş tarihi akşamı gösteriyordu. Parasını ödedi, sayılarına bile bakmadı ikiye katlayıp cebine koydu.
Günü çok güzel geçmişti. Bir çeyrek bileti vardı ve birazdan çekiliş yapılacaktı.
Akşama kadar dünyayı gezmişti. Lüks arabalar satın almıştı, evler, yatlar. Bunca gezi ve alışveriş bir gram bile yormamıştı bünyesini hatta tam tersine aşırı zindeydi.
En ufak ne bir heyecan ne de bir şüphesi vardı çekilişle alakalı. Çıkacak olan paranın miktarını hesaplayıp çoktan harcamıştı bile, kah Maldivler’de bir adada Mai Tai’sini yudumlamıştı kah Marakeş’te nargilesini tüttürmüş, kah Mikonos’tan yazlık ev satın almış, en lüks otomobillere binmiş gününü gün etmişti.
Sayılar çekilmeye başlamıştı. Biletini çıkardı ve o ana kadar görmediği numaralara şöyle bir göz ucuyla bakıverdi, kafasını ekrana çevirdi üzerinde numaralar yazan toplar şeffaf bir fanusun içinde dönmeye ve aynı anda birer birer dökülmeye başladı.
Bir tane bile tutan numara yoktu.
Bileti avuçlarında buruşturup çöpe attı.
Ne yüzünde ne de düşüncelerinde bir değişiklik yoktu..

hayal kurmakşanszenginlik
Yorumlar(0)
Yorum Ekle