ACI VAR ACI VAR

0 8

Sevgili okur, bugün öğrendiğim yeni bir bilgi, ülke olarak karizmamızı epey çizecek gibi görünüyor. Yok, telaşlanma hemen; kitap okuma istatistiği, pisa sınav sonuçları, işsizlik ya da enflasyon verileri gibi akıllara ziyan şeylerden değil. Durum epey ciddi!

Delikanlı damarımızı kesip atan bizi aleme madara eden adamın adı Wilbur Scowille. Görünce direkt dalın derdim ama arkadaş yirminci yüzyılın ilk yarısında sizlere ömür zaten. Peki kim bu Scowille? Kendi adıyla maruf Scowille skalasını geliştiren bir farmakolog. Eczacı diyeyim de alt komşum Fatma Teyze de anlasın, öhöm.  Bu Scowille’in işi gücü yok, ay yani işi gücü zaten bitkilerin içinde ne var, ne kadar var, neye iyi gelir filanla uğraşmak. Efendim bizim eczacı kafayı acıya takmış! Böyle buluşların enteresan hikayeleri olur ya, ben buna Scowille’in acı bi şey yediği anda bünyesinde meydana gelen tepkimeyle “lan bu nasıl acı…” filan deyip o anda karar verdiği tipten bir hikaye hayal ettim. Tamamen benim uydurmam, çok şey yapmayın. Meğer biberlerin acı tadını veren kapsaisin adlı bir maddeymiş. Bunun miktarını ölçmek ilk kendi aklına geldiği için Wilbur abimiz bunu kendi adını verdiği ölçüm birimleriyle, yani SHU ( Scowille Acılık Birimi) birimleriyle ölçmüş! Eeee ben bulsaydım ben de kendi adımı verirdim, bunda bi şey yok. Peki bu Scowille bize ne etti? Bu coğrafyanın bir ferdi olan herkes bilir ki acı yiyebilmek karizmatik de bir durumdur. Pul biberi basan, köz acı biberi tek ısırışta götüren abiler ablalar, karşısında oturanı hele ki acı yiyemeyen bir insansa pıstıran bir enerji de yayarlar. Gözle görünmez ama çarpar cinsinden. Bi gün o enerjiyi ölçebilirsem kendi adımı şey yaparım. Gerçi fizikle yakından uzaktan ilgim yok, konuyu yine dağıttım, toparlıyorum.

Eyy bugüne kadar “acıların çocuğuyum” diye dolaşan Adanalı kardeşler, Antepli, Maraşlı İbo’lar! Meğer dünyanın en acı olmayan hatta bu scalaya göre “tatlı” sayılan biberini yiyip ortalıkta boşuna geriniyormuşuz! Ki ben, eşim karşımda ezim ezim ezilirken onun tabağındaki közlenmiş acı biberi tek çatal darbesiyle kendi tabağıma dudaklarımda kesif bir alaycılık ifadesiyle geçirirken az kasılmıyordum. Çok ama çok üzgünüm. Aradaki farkı anlayabilelim diye arkadaşın ölçümlerine göre dünyanın en acı biberi Carolina Peper: 2.200.000 SHU iken, ülkemizdeki ennn biberim diye gezen biber 50.000 SUH! Bu ne ya. Biber misin oğlum sen? İlk 10 acı biber SHU birimleri olarak milyonlarla ifade edilirken utanmıyor musun on binler basamağında kalmaktan! Peh! Haa bu arada Hintli bir arkadaş görürseniz önünde hürmetle eğiliyorsunuz, adamlar en acıyı yiyip ana haber bülteni izlerken bizim yüzlerimizde beliren o hafif ağız burun kıvırma hareketlerinden yapıyor, terliyor ve efendice kalkıyormuş sofradan. Biz televizyonun karşısından küfretmeden kalkamıyoruz, düşünün! Yani bir Meksikalı, bir Teksaslı, bir Hintli kardeşimiz 20 Adanalı…Bu yazı bitmeden tehdit telefonları almaktan korktuğum için şu şekilde bitirmek isterim: Eyyy Scowille, sen kimsin? Biz ki bu coğrafyada kan kussak kızılcık şerbeti içtik diyebilen bir milletiz! Biz o acıyı toptan gaz olarak koklayıp müptelası olmuş bir milletiz! Her tarafın acı olsa..Tamam, bitti, çok da şey olmasın…

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.