Sıradan İnsan

Eyy Sıradan İnsan,

Her sıradan insan gün gelir kendini “sıradışı biri” gibi hissedebilir. Ne kadar da güzeldir öyle günlerin enerjisi. Geçirdiğimiz gün sıradışı olduktan sonra varsın biz sıradan oluverelim. Bi gün başrol oynayacağının hayaliyle yaşayan figüran olmanın nesi kötüdür söyleyin bana. Yeter ki çalışarak hayal edelim bunu. Nihayetinde ünlü bir yönetmenin bizim garsonluk yaptığımız lokantaya gelmesi ihtimalinden daha yüksek bir ihtimaldir, yapmak istediğimiz işin orta yerinde “olmak”… Çalışmak. Sokrates’in bir sözüne denk geldim geçen gün. Selamlaştık 🙂 Diyor ki Sokrates, pardon sittin sene evvel demiş ki : “Yalnız işsiz olanlar değil, daha iyi işler yapabilecek olanlar da başıboştur.” Sokrat dedim, sen bana laf mı soktun şimdi dedim. Yarası olan gocunur Filiz, dedi. İşsiz değildim, lakin neden daha iyisini yapmayaydım? Adam bana resmen “başıbozuk” demişti.

Bende bir hastalık var, hadi Latince söyleyeyim havalı olsun: Cacoethes Scribendi. Korkmayın, bulaşıcı değil. Hastalığın bizim dilimizdeki karşılığı: Yazmak için duyulan doymak bilmez arzu. Gönüllü bir çevirmen olarak teşhisin amiyane ifadeyle Türkçesini “yazmalara doyamamak” olarak çevirdim, hayırlı olsun 🙂 Şöyle ki, ben bunun bir rahatsızlık olduğunun farkındaydım da milleti şey yapmamak adına sesimi çıkarmıyordum. Her saçmaladığımı yazıp da etrafımı hasta etmenin alemi yoktu. Sonra bi şey oldu. Daha doğrusu başka birine denk geldim. Bu sefer Sokrates gibi sıradışı bir kişi değildi. Senin benim gibi sıradan bir insandı kendisi. Benim yazdığım şeyleri beğenip duran bir kimseye rastlamanın verdiği kıvanç duygusuyla,  kalbim çarparak selamlaştım. Ayrılmadan önce bana “valla yazdıklarını beğeniyorum ama çok uzun yazıyorsun, hepsini okumuyorum” deyiverdi. Ağır depresyona girmişim, çocuklar çıkardı 🙂 Yav canım kardeşim, madem okumuyorsun, niye gaz veriyorsun? Bende bir “şüphecilik”. Yani bana bolca dopamin salgılatan beğenilerin hepsi mi sahteydi? Aklıma yazıların içine küçük sorular koyup okuru test etmek geldi. Aksi halde hiç yazmayacaktım. Quiz yapıcam anlayacağınız. Bakın misal quiz sözcüğünü de İngiltere’de biri uydurmuş, sosyal bir deney gibi. Duvarlara bu sözcüğü yazarak herkesin merak etmesini sağlamış 🙂 Bakalım bu yazının içine gizlediğim(!) soruları kimler bilecek. Bilenlerin içinden bir okura öpücük gönderiyoruz 🙂 Sayı az mı geldi? E zaten kaç kişi okuyor kardeşim 😀

Kusura bakmasın sakın, intelijansiyadan olup da sıradan şeyleri (kuru fasulye?) okumak istemeyen sıradışı kişiler varsa eğer buralarda. Çok sık sıradışı  içerik üretmiyorum. Ama bolca içerik üretmeye devam edicem sevgili okur, çünkü Sokrates’ten ders aldım ben, “daha iyi işler yapabilecekler de başıbozuktur”. Sıradan biri olarak, sıradışı bi şeyler üretene kadar başıbozuğum, bana bulaşmayın! Gelelim quiz’e: Eh, buraya kadar okuyan kaldıysa içinizde, söyleyin bakalım, uzak hedefiniz neydi? Sizi sıradan ama mutlu yapacak olan o şey nedir?

Facebook Yorumları
Sıradan İnsan
5 (100%) 1 Oy verildi.
, , , , , ,

Yazar Filiz MANDACI Hakkında

Fakir bir ailenin aristokrat kızı. Hasbelkader okudu. Yazmasaydı delirecekti...
Tüm Yazıları → Filiz MANDACI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir