Gelin Seçme Sınavı

Sevgili okur,

Her şey inanılmaz bir şekilde hızlı gelişiyor. Ambale olmuş durumdayım. Senelerdir evimize lazım olan mutfak masası için “Filiz, durumları biliyorsun, ödemeler filan” diye beni sakinleştiren eşim daha piyasaya çıkmamış olan ultra pahalı bir telefon için ismini yazdırmış. Kız meğer “durumları biliyorsun” derken adam “kimin ne isteyeceği durumları” kastediyormuş! Akşam yemeği saatlerinde hiçbir zaman” durumları biliyorsun hayatım” demek aklımın ucundan geçmemişti oysa ki! Zira haftada 40 (kırk) saat derse giriyor olsam da bu uzun soluklu maratonda yemeğe, bulaşığa, çocukların ödevlerine filan günlük 24 saatlik dilimden pay ayırabiliyordum. İlginç. Kulağa biraz “olağanüstü” gelmiyor mu? Evet tamam dil bilimciler ya olağanüstüdür ya da olağandır, birazı filan olmaz diyecekler. Makul.

Şimdi, ben, bu vatandaşın annesine (bundan sonra yazımızda ismilazımdeğil olarak geçecek, çünkü Harry Potter serisinde nasıl Lord Voldemort demek tehlikeliyse bu da o derece tehlikeli bir durum)  bu durumlardan postmodern olmayan gayet feodal bir yaklaşımla şikayet edince “ yapamayacaksan hizmetçi tut” şeklinde bir öneri öneriledi. Geliştirdi ya da sundu diyemiyorum. Benim için akıl tutulması düzeyinde bir “öneri” olduğu için sunulur, yenilir, yutulur bir tarafı yoktu. İsmilazımdeğilin eşi (bizimkinin babası) daha da akıllara ziyan bir fikir sunarak işi bırakıp(?) evde çocuklarımın anası (zaten öyleyim), mutfağımın ve çamaşırhanemin hizmetçisi(zaten öyleyim) olmamı önerdi. Her nasılsa akıllarına sevgili oğullarına “oğlum biraz da sen destek olsan” tarzında bambaşka bir öneri sunmak( burada bu sunulabilir olduğundan sunmak kelimesini kullanabiliyoruz) gelmedi. Olabilir fikir bu gelir gelmez. Bu beyin fırtınası ortamında kimse bu evin gelir-gider dengesi hususunda görüş belirtmediği için ben de sustum. Sayısal zekam pek yok.

Tüm bu gelişmeler esnasında olan biteni Johanna Spyri’nin Pollyanna karakteri iyimserliği ile izliyordum. Belki de onlar doğru ben bayaaa yanlış idim. Bu beni derin bir depresyona soktu. Nasıl olur da yıllarca bu insanların vaktini alırdım? Keşke ismilazımdeğil bir GSS neticesinde beni gelin olarak istihdam etseydi. GSS : Gelin Seçme Sınavı.

Soru 1- Oğluma bakmak (sulamak, yemlemek) için kendinden ve hatta benliğinden vazgeçer misin? ( Benlik kelimesini ve sorunun kurgusunu kıçımdan uydurdum, meali benim oğluma gurban olur musun) Evet/Hayır

Soru 2-Kendi aileni hafızandan tamamen silip oluşan boşluğa bizim sülalemizi yerleştirir misin? ( Meali: Biz siz yok, biz var oraaaayyytt?)

Soru 3-Tüm resmi, dini bayram tatillerinden oluşacak boşlukları oğlumla ve bizimle doldurabilir misin? ( Meali: Tatil de neymiş, biz tatil mi yaptık?)

Soru 4-Bu soruyu sadece yukarıdaki sorulara evet cevabı verenler yanıtlayacaktır, bizi seçtiğin için teşekkür etmiyoruz . Şaka şaka ilk soruya evet demen yeterliydi 🙂 🙂

Gördüğünüz gibi hali pür melalimle epey eğlenebiliyorum. Reelde çok eğlenceli olmadığını söyleyebilirim. Yaşam akıp gidiyor sevgili okur. En başta da dediğim gibi epey de hızlı. Bazen boş veremesek de hep doldurmak da iyi değil 🙂 Güzel ve sevdiğim bir işim ( etraftaki amir bozuntularını saymadan), sahip olmaktan mutluluk duyduğum iki evladım, okunacak binlerce kitap, yazılacak güzel kelamlar varken kör bir kuyunun içinde durmam ben. Günlük şeyleri neden yazıyorum? Tek sen değilsin’i böyle anlatabilirim. Memlekette neler oluyor senin derdin masa mı diyen okur. Çok tatlısın. Mesele masa değil yeğen mesele “değer görmek”, “sevilmek”. İnsanlığın en temel meselesi yani. Çıkan savaşlar da inan bundan çıkıyor. Karşımızdaki insanın o koca höykürmesi derinlerden gelen “sevv beni” haykırması aslında ve bu höykürmenin altından bu mesajı uzaylılar bile çıkaramadığı için n’apıyoruz? Dövüşüyoruz. Ayrılıyoruz. Savaşıyoruz.

Yanınızdaki insana yeterince değer vermenizi dilerken son istek parçamız The Cardigans’tan geliyor: Lovefool … Love me love me say that you love me, fool me fool me go on and fool me…Yok len kandırma sadece sev..

Facebook Yorumları
Gelin Seçme Sınavı
4.1 (82.86%) 7 Oy verildi.
, , ,

About Filiz MANDACI

Fakir bir ailenin aristokrat kızı. Hasbelkader okudu. Yazmasaydı delirecekti...
View all posts by Filiz MANDACI →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir