Ana Sayfa / Doğa / Eco Köy ve Ev Tasarımları

Eco Köy ve Ev Tasarımları

Eco köy ile ilgili değişik tasarım ve fikirler oluşmakta. Günümüz çağına hitap eden aşağıdaki örnekleri incelediğimizde hayran kalmamak elde değil.

eco_koy_ev_tasarimlari (1)

Burada günlük hayattan bir kesit verilmiş. Dikkat ederseniz ortadaki alan özel bir şekle sahip, düz değil. Kimi gölgesinde oturuyor, kimi güneşleniyor. Evlerin Çatılarına da baktığımızda bir kısmı açıkta gibi duruyor bununda akıllıca bir sebebi var. Doğal bir ev görünümü, doğaya daha benzer bir yer istiyorsanız, sarmaşık, üzüm gibi bitkilerin çatınızın o kısımlarına sarılmasını sağlayabilirsiniz.

eco_koy_ev_tasarimlari (2)

Burada da evlerin yerleşimi , bahçelerin bölümlenmesi, sulama, ısıtma ve evin iç kısmının yerleşim şekli hakkında bir görüntü var.

eco_koy_ev_tasarimlari (3) eco_koy_ev_tasarimlari (4)

Buradaki bilgiler çok değerli, evler arası mesafenin, güneş ışınları her eve nasıl eşit gelir onunla ilgili bir hesaplama. Evin yüksekliğine göre aradaki mesafenin nasıl olması gerektiği. Daha önemli bir ayrıntı var, evin duvarından başka, belirli açılarla yerleştirilmiş aralıklı tahta bir duvar var. Bu şu işe yarıyor; Güneşin yazın çok dik geldiği zamanlarda o aralıklardan geçmeyecek şekilde açı verildiğinden evin içi serin kalacak. Kışında eğik açıyla gelen tüm güneş açının içeri ulaşacak şekilde olması nedeniyle ev daha iyi ısınacak. Evin ısısının ayarlanması ile ilgili bir sistem daha anlatılmış. Onun da mantığı şu; Yaz-kış sıcaklık toprak altında 4 decedir, toprağın altına yapılacak bir su depo sistemi ile yazın dışardan gelen havayı soğutarak içeri, kışında ısıtarak içeri nasıl verdiği anlatılmış. Yağan yağmurun da bahçe altındaki bir depoda depolanıp, daha sonra bahçe sulamakta kullanılabileceğinden bahsedilmiş.

eco_koy_ev_tasarimlari (5) eco_koy_ev_tasarimlari (6)

Ev çeşit ve tipleri, oda- bahçe yerleşimlerinin bahsedildiği bir tasarım tiplemesi.

eco_koy_ev_tasarimlari (7) eco_koy_ev_tasarimlari (8)

Kaynak

Eco Köy ve Ev Tasarımları
5 (100%) 7 Oy verildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar : Gürcan GÜR

Game developer - Designer, Programmer, Web designer.

Bakmak isteyebilirsiniz!

Köyde Yaşamak, Zorluklar ve Maliyet Hesabı

Şehir hayatından çıkmak istiyorsunuz ama bunu nasıl yapabilirim diyorsanız bu yazı tam size göre! Öncesinde ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir