Dünyayı Güzellik Kurtaracak

Ece Ayhan “insanın yarısı hatta fazlası kötülüktür”

  1. Celine “İnsan; acı, kan ve pislikten oluşur”

İnsan insandan korkuyor ve bu korku çok haklı bir korku. İnsan denen canlı, çalıyor, öldürüyor, yakıyor yıkıyor, yok ediyor, tüketiyor. Kapitalist sistem korkunç bir insan modeli yarattı. Bencil, duygusuz, doyumsuz, sürekli tüketen ama her şeyi tüketen korkunç makinelere döndü insan. Başkasının acısına kör ve sağır bencil doyumsuz insan orduları. Kendi kardeşinin acısına dahi yabancı, kirli, düşünsel olarak çirkin, patolojik yaratıklarla dolu dört bir yanımız. Artık yoksulların değil varlık içinde olanların gözlerinin doyması için ediliyor dualar. Sefahat ve sefalet içindekiler karşı iki cephe, isterse kardeş olsunlar. Dünya bir pazar yeri, alınıp satılabilir her şey. Kimse kimsenin yüreğine eğilmiyor, acısını örtmüyor. Korkunç bir sığlık, korkunç bir duygusuzluk mevsimi. İncelikten yoksun kalın insanlar cenneti her yer.

Kötüler çok güçlü. Arkalarında, bilimden, estetikten, sanattan, insana dair olandan yana olmayan milyonlarla, tüm güzellikleri yerle yeksan etmeye çalışıyorlar. Düşünün ki cenaze namazını farz kılmış bir dinin mensupları olarak, ölüler ve mezarlarla ilgili gelinen nokta utanç verici. Ne ölüye ne diriye saygısı kalmamış milyonlarla yaşıyoruz. Artık otobüse bindiğimde şort giymeye cesaret edemiyorum, Ramazan ayında elimde su şaşalımla gezmek haddim dahi olamaz. Çünkü rahatsız olmaya saldırmaya ve kendilerinde bu hakkı görmeye hazır milyonlar var. Bize, onlar gibi inanmamız, düşünmemiz, giyinmemiz gerektiğini söylemeyi hakları olarak gören milyonlar var.

İyilerin ve güzelden yana olanların çoğaldığı bir dünya hayal ediyorum. Yobazların bağnazların olmadığı bir dünya. Bilimin, sanatın, estetiğin ışığında güzel yarınlar hayal ediyorum. Oğlumun ve tüm oğullarımızın, kızlarımızın güven içinde büyüdüğü bir dünya hayalim.

Bu zehrin panzehiri sevmek. Doğayı, insanı, hayvanı iyi olan her şeyi sevmek.

“Dünyayı güzellik kurtaracak” der Sait Faik Abasıyanık.

Ben de inanıyorum “Dünyayı güzellik kurtaracak” aksi takdirde bu asık suratlı kalabalığın içinde nasıl delirmez insan. İnanıyorum, başkasının endişesine yüreğini ev sahibi yapan, tanımadığı insanların acısına gözyaşı dökebilen çok güzel insanlar var. İnanıyorum. Bir gün her şeyin çok güzel olacağına inanıyorum. Avucumda saklıyorum mor menekşeli umudumu. İnanıyorum bir gün gelecek korkusuz büyüyecek çocuklar, tırmanıp meyve ağaçlarına, kahkahalarla ısıracak incirleri, erikleri, mis kokulu elmaları,  kadınlar. Başkasının varlığına armağan etmediği için bedenini, sayısız bıçak darbesiyle öldürülen kadın haberleri son bulacak. İnanıyorum insan her şeyden kıymetli olacak, hükmünü yitirecek senetler ve tapular. Kan ve gözyaşına bulanmış bu coğrafyada çirkinlik mağlup olacak. Avucumda saklıyorum masmavi umudumu. İnanıyorum. İnanıyorum.

İnanmak istiyorum!

Facebook Yorumları
Dünyayı Güzellik Kurtaracak
5 (100%) 2 Oy verildi.
, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir